Jasna Góra: Polscy artyści w hołdzie bł. Prymasowi Wyszyńskiemu
Kilkadziesiąt obrazów w różnych artystycznych technikach malarskich: rysunkowych, graficznych, fotograficznych, rzeźbiarskich i multimedialnych – to szczególny hołd polskich artystek i artystów złożony Prymasowi Tysiąclecia kard. Stefanowi Wyszyńskiemu z okazji jego beatyfikacji. Dziś na Jasnej Górze odbył się wernisaż Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki Współczesnej „WYSZYŃSKI – PATER PATRIAE.”.
Ekspozycja znajduje się w Bastionie św. Rocha i można ją zwiedzać do 2 lutego 2024 r. Kurator wystawy prof. Mirosława Rochecka nazywa ją artystyczną „pielgrzymką”, bo jej prezentacje zaplanowano kolejno w 12 galeriach i muzeach w Polsce. Wyjątkowym miejscem ekspozycji – jak podkreśla prof. Rochecka – jest Jasna Góra, z którą życie i działalność Prymasa Wyszyńskiego była nierozłącznie związana. Sam nazywał siebie „Prymasem jasnogórskim”. Cykl wystawienniczy nawiązuje też do trasy uwięzienia Prymasa Wyszyńskiego oraz do zainicjowanej przez niego peregrynacji kopii Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej. Prace zgromadzone na wystawie skupione są wokół wątków tematycznych, charakteryzujących postawę i duchowość kard. Wyszyńskiego: oddania się Bogu przez ręce Maryi – „Soli Deo”, ”per Mariam”), drogi cierpienia – „Via Dolorosa”, z której wypływają miłość i miłosierdzie – „Caritas et Misericordia”. Jest też wątek miłości do Ojczyzny i Kościoła związanej z troską o wolność ludzkich sumień – „Pater Patriae”, „Non Possumus”.
>>> Kard. Wyszyński – duchowy prekursor święta św. Józefa Robotnika
Twórcami obrazów są artyści różnych pokoleń, którzy – jak pisze dr Ewa Dryglas-Komorowska w katalogu do wystawy – za pomocą „pędzla i dłuta” podjęli próbę ukazania tego, co niewyrażalne: tajemnicy ludzkiej świętości. Dzieła powstały w zdecydowanej większości specjalnie na wystawę w związku z beatyfikacją kard. Wyszyńskiego i prezentowane są po raz pierwszy. Wyjątek stanowi kilka prac artystów starszego pokolenia, którzy wybrali prace ze swojego dorobku.
Jak zaznacza prof. Rochecka artyści w ten sposób upamiętnili beatyfikację kard. Wyszyńskiego. Dzieła mają zwrócić uwagę na znaczenie tego wydarzenia, przypomnieć postać Prymasa Tysiąclecia, jego zasługi dla Kościoła i Polski.
– W artystycznych wypowiedziach i plastycznych znakach zaproszeni do udziału w wystawie twórcy obrazują jego niezłomną postawę, osobiste przymioty oraz wyznawane i szerzone ogólnoludzkie wartości. Odnoszą się także do historii jego życia i sprawowanej przez niego posługi «duchowego przywódcy narodu» w trudnym czasie powojennej Polski i komunistycznego reżimu PRL-u – zaznaczyła prof. Rochecka.
Przypominając w artystycznym ujęciu Jasnogórskich Śluby Narodu i Wielkiej Nowenny, która była programem duszpasterskim służącym przygotowaniu Kościoła w Polsce i Polaków do jubileuszu millenium chrztu Polski w 1966 r., autorzy dzieł starali się też wzbudzić refleksję dotyczącą owoców dokonanych wówczas aktów, a zarazem przypomnieć stawiane Polakom przez Prymasa zadania i cele, które wciąż są aktualne.
Wystawa „Wyszyński – Pater Patriae” powstała z inspiracji Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Toruniu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |