fot. kep.pl

Jasna Góra: biskupie prymicje bp. Adriana Galbasa

– Bardzo mi zależało, żeby na początku swej posługi biskupiej przybyć na Jasną Górę, aby podziękować Matce Bożej i Jej się zawierzyć. Wybrałem dzień dzisiejszy, bo dziś przypada wspomnienie św. Wincentego Pallottiego założyciela pallotynów, zgromadzenia, do którego należę – powiedział ks. Adrian Galbas nowy biskup pomocniczy ełcki. Z biskupimi prymicjami przybył dziś na Jasną Górę.

– Pochodzę z Górnego Śląska, to „rzut kamieniem” z Jasnej Góry, więc pamiętam oczywiście te chwile, kiedy jako chłopiec przychodziłem tutaj po to także, żeby rozeznać swoje powołanie kapłańskie – mówił bp Galbas. Podkreślił, że „potem miała miejsce niezliczona ilość klerycko-kapłańskich wizyt, pielgrzymek pieszych i innych”.

>>>Bp Galbas, nowy biskup ełcki: chcę być przystępny dla ludzi

Nowy ełcki biskup pomocniczy zaznaczył, że u stóp Jasnej Góry jest Dolina Miłosierdzia Księży Pallotynów, więc „okazji do modlitwy tutaj było bardzo wiele, a jestem pewien, że jeszcze więcej ich będzie”.

Obecność Maryi w życiu bp. Galbasa

– Matka Boża w moim życiu to właśnie Górny Śląsk, czyli Matka Boża Piekarska, naturalnie Jasna Góra, a potem cała maryjność, którą zaoferował nam św. Wincenty Pallotti, czyli Matka Boża jako Królowa Apostołów, która gromadzi w wieczerniku cały Kościół i razem z Kościołem modli się o Ducha Świętego – powiedział o swojej maryjności nowy biskup.

>>>Ełk ma nowego biskupa. Przyjechał z Poznania

Maryjna droga bp. Adriana Galbasa znalazła swoje odzwierciedlenie także w jego herbie. – W herbie biskupim są te elementy, które kojarzą się ze szczęściem, dlatego najważniejszym jest niebieskość tarczy, która ma nam przypominać o Matce Bożej, przy której zawsze jesteśmy szczęśliwi – wyjaśnił.

>>>Częstochowa: pallotyni chodzą z nocnymi patrolami do bezdomnych

Ks. Adrian Galbas dotychczasowy prowincjał księży pallotynów 12 grudnia ubiegłego roku został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. 11 stycznia przyjął święcenia biskupie.

Pallotyński charyzmat

– Chciałbym zaofiarować Kościołowi w Ełku, bo tam zostałem skierowany przez Ojca Świętego, całe piękno charyzmatu pallotyńskiego, w którym chodzi o to, by być razem, duchowni, świeccy, każdy ze swoim powołaniem, zgodnie ze swoim talentem, charyzmatem, żeby służyć tym trzem wielkim celom, które Pallotti formułował: dla zniszczenia grzechu, dla nieskończonej chwały Bożej, i żeby wszyscy mogli poczuć się w Kościele jak w domu – mówił hierarcha.

>>>Polski misjonarz z rwandyjskim sercem [ROZMOWA]

Prymicyjną biskupią mszę św. odprawił o godz.11.00 w Kaplicy Matki Bożej. – To jest taki moment w moim życiu, kiedy bardzo potrzebuję podziękować Matce Bożej za Jej fiat – podkreślał.

Bp Adrian Galbas należy do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego założonego przez św. Wincentego Pallottiego w 1. połowie XIX wieku. Pallotyni charakteryzują się licznymi dziełami duszpasterskimi i misyjnymi na wszystkich kontynentach oraz promowaniem współpracy z ludźmi świeckimi. Od 1998 do 2002r. był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 2002–2005 i 2008–2011 pełnił funkcję radcy w zarządzie prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu, a w latach 2002–2003 zajmował stanowisko sekretarza ds. apostolstwa w Częstochowie. Od 2011 był przełożonym prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze