Fot. Domena publiczna

Jasna Góra: rozpoczęła się kilkudniowa adoracja przy Monstrancji Fatimskiej

Na Jasnej Górze rozpoczęła się w piątek adoracja Najświętszego Sakramentu w tzw. Monstrancji Fatimskiej, będącej narodowym wotum z okazji 100-lecia objawień fatimskich. Monstrancja, która odwiedza największe ośrodki kultu maryjnego w Polsce, w Częstochowie będzie do 3 maja.

W dniu narodowego święta Konstytucji Kościół obchodzi także święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Głównym punktem uroczystości będzie środowa msza na Jasnej Górze, pod przewodnictwem i z homilią przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Tego samego dnia po południu, w czasie procesji eucharystycznej, nastąpi uroczyste zakończenie adoracji Najświętszego Sakramentu w Monstrancji Fatimskiej.

Monstrancja to wotum narodu polskiego dla Matki Bożej Fatimskiej z racji 100-lecia objawień fatimskich. Dar został przygotowany przez sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia. Pomysłodawcą był kustosz zakopiańskiego sanktuarium ks. Marian Mucha. We wrześniu tego roku osoby niepełnosprawne oraz pielgrzymi z Podhala i innych regionów zawiozą monstrancję do Fatimy. Do tego czasu będzie ona odwiedzać polskie ośrodki kultu maryjnego oraz wybrane parafie i ośrodki dla niepełnosprawnych.

Peregrynacja monstrancji w ramach tzw. Pielgrzymki Pokoju odbywa się za zgodą Konferencji Episkopatu Polski. Jej ideą jest wspólna modlitwa o pokój na świecie oraz zawierzenie rodzin sercu Maryi. Jasna Góra, gdzie adoracja rozpoczęła się w piątek rano, jest jednym z najważniejszych miejsc na trasie pielgrzymki. „Trudno wyobrazić sobie, by dar polskiego narodu miał ominąć Częstochowę. To tak, jakby Maryja nie miała zajść do domu” – powiedział dyrektor generalny Fundacji Aniołów Miłosierdzia Grzegorz Kiciński.

Jasna Góra, Częstochowa, fot. benefit of hindsight, flickr.com

Monstrancja Fatimska przedstawia Maryję – niewiastę obleczoną w słońce, u której stóp znajduje się księżyc. W centrum, w sercu Niewiasty Eucharystii, znajduje się miejsce umieszczenia Najświętszego Sakramentu. „Niepokalane Serce Maryi to dom Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju” – wyjaśnia biuro prasowe Jasnej Góry.

Symboliczną wartość monstrancji podkreślają fragmenty 12 meteorytów, rozmieszczone w aureoli oraz fragment skały księżycowej, wtopiony pod stopami Maryi. Każdy z tych dodatkowych elementów posiada certyfikat NASA. Monstrancja powstała w gdańskiej pracowni renomowanego złotnika, bursztynnika i twórcy sztuki sakralnej Mariusza Drapikowskiego, który jest także m.in. autorem ołtarza adoracji na Campus Misericordiae, gdzie odbyły się główne uroczystości ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Peregrynacji monstrancji towarzyszy zachęta do jałmużny na rzecz powstającego w Wilnie pierwszego hospicjum dla dzieci. To rodzaj narodowej kwesty na rzecz drugiego, obok monstrancji, wotum Polaków z okazji 100-lecia objawień fatimskich, którym będzie pierwsze hospicjum dziecięce na Litwie. „W ten sposób zamkniemy Europę w dwie modlitewne klamry: z jednej strony Fatima – monstrancja maryjna, z drugiej Wilno – żywa monstrancja, hospicjum dla dzieci” – wyjaśnił dyr. Kiciński.

W tym roku Kościół obchodzi 100-lecie objawień Matki Boskiej w Fatimie. Fatima to portugalska miejscowość, w której 13 maja 1917 r. troje małych pasterzy – Franciszek, Hiacynta i Łucja – widziało Matkę Boską. Widzenia powtarzały się przez kolejnych pięć miesięcy. Dzieci zostały poproszone o wezwanie ludzkości do nawrócenie i pokuty, usłyszały też trzy tajemnice: wizję piekła, zapowiedź – w razie nienawrócenia ludzkości – wojny światowej i zapowiedź, że „biały kapłan” zginie od kul z broni palnej. Tę ostatnią tajemnicę wielu odnosiło później do zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 r., a sam papież przypisywał swoje ocalenie wstawiennictwu Matki Boskiej.

Jasnogórska adoracja Najświętszego Sakramentu w tzw. Monstrancji Fatimskiej odbywa się Kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika, przy bazylice. Najbliższe dni będą na Jasnej Górze pełne istotnych wydarzeń; na niedzielę zaplanowano liturgiczną inaugurację 27. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, a na poniedziałek koncert inauguracyjny z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. We wtorek, gdy w Częstochowie gościć będą przedstawiciele episkopatu, w jasnogórskim Arsenale otwarta zostanie wystawa „Regalia Matki Bożej, Królowej Polski” z okazji 300-lecia koronacji obrazu. W środę odbędą się główne uroczystości święta Maryi Królowej Polski, w których co roku uczestniczą rzesze wiernych.

fot. PolandMFA, flickr.com

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze