fot. PAP/Zbigniew Meissner

Jasna Góra: rozpoczęły się rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

W Sanktuarium rozpoczęły się trzydniowe rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej (JRR), które organizowane są przed odpustem Matki Bożej Różańcowej obchodzonym w niedzielę, 1 października. W tym roku przypada 55. rocznica istnienia tej wspólnoty, która powstała jako odpowiedź na apel bł. kard. Stefana Wyszyńskiego o jak najpowszechniejsze odmawianie w Polsce różańca. Członkowie wspólnoty codziennie modlą się za Kościół, Ojczyznę, pokój i o zbawienie innych. W tym roku uczestnicy rekolekcji też materialnie wspierają placówki opiekuńczo-wychowawcze Częstochowskiego Towarzystwa Profilaktyki Społecznej.

Konferencje zatytułowane „Oto ja Służebnica Pańska” głosi paulin o. Dariusz Laskowski, który zwraca uwagę, że choć dziś postawa służby jest niepopularna i deprecjonowana, to my uczymy się od Maryi, że taka postawa dyspozycyjności wobec Boga i bliźnich jest wynikiem wiary i wsłuchania się w Boże słowo. Zasłuchana Służebnica Pańska nie tylko teoretycznie przyjmuje orędzie dane Jej przez Boga, ale z pieczołowitością realizuje je w codziennym życiu.

– To jest niepopularny temat w naszych czasach. A sam Jezus powiedział: „nie przyszedłem, żeby mi służono, tylko, żeby służyć”, „oddać swoje życie na okup za wielu” i Maryja podobnie: „Oto ja, służebnica Pańska”. Dlatego myślę, że ten temat jest dobry dla nas, by ćwiczyć się w pokorze, żeby przyjmować słabości innych. Biblia mówi: z pokorą, cichością, cierpliwością służyć sobie nawzajem albo znosić siebie nawzajem w cierpliwości – przypomniał rekolekcjonista.

fot. Michał Jóźwiak/Misyjne Drogi

Nauki rekolekcyjne będzie można wysłuchać codziennie o godz. 11.00 w Bazylice. Są transmitowane na antenie Radia Jasna Góra o godz. 11.00 oraz na kanale YouTube Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Rekolekcje zakończą się w sobotę, 30 września.

W tym roku uczestnicy rekolekcji mogą też składać dary materialne dla placówek opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez Częstochowskie Towarzystwo Profilaktyki Społecznej, w nich przebywa rodzeństwo Kamilka z Częstochowy, 8-letniego chłopczyka śmiertelnej ofiary przemocy domowej.

– Jako wspólnota jesteśmy razem, nie tylko biorąc różaniec do ręki. Z tej modlitwy wypływa też nasze serce, które chce być pomocą i wsparciem dla bliźniego. W ubiegłym roku zbieraliśmy dary dla ofiar wojny na Ukrainie, szczególnie dla tych, którzy schronili się w paulińskim klasztorze w Kamieńcu Podolskim. W tym roku organizujemy zbiórkę dla placówek prowadzonych przez Częstochowskie Towarzystwo Profilaktyki Społecznej – wyjaśnia o. Marian Waligóra, opiekun duchowy Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

>>> Ma 114 lat i codziennie odmawia różaniec! Kim jest Juan Vicente Pérez Mora?

Weronika Piotrkowiak na rekolekcje przyjechała z Będzitowa. – Różańca „nie mówi się” ustami, ale sercem – podkreśla przedstawicielka wspólnoty. Jak zapewnia tę modlitwę kocha od dziecka, a teraz uczy jej już wnuki. Uczy też kolejne pokolenie, że praca oddawana na chwałę Bogu, z troską o dobro drugiego człowieka, daje radość, uśmiech.

Choć dla Olgi Stawskiej to już kolejne rekolekcje, bo do Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej należy już od kilkudziesięciu lat, to podkreśla, że są one niezmiennie ważnym bodźcem, by jeszcze głębiej rozumieć różaniec. Jak wspomina ta modlitwa „zagościła” w jej życiu jeszcze w dzieciństwie. Jako 7-letnia dziewczynka straciła mamę i wychowała ja babcia, która nie rozstawała się z różańcem.

Każdy dzień rekolekcji JRR rozpoczyna Msza św. w Bazylice o godz. 9.00, w planach są też konferencje, nabożeństwa różańcowe, adoracja Najświętszego Sakramentu, wieczorna procesja maryjna i Apel Jasnogórski. W ramach rekolekcji, w sobotę w Sali Rycerskiej zostanie otwarta wystawa poświęcona jasnogórskim stacjom różańcowym. Autorem 20 fotografii jest Anna Paras. Wystawę będzie można podziwiać przez cały październik na Jasnej Górze.

Fot. cathopic.com

W latach 2003/2004 wspólnota ufundowała trzy Stacje Różańcowe oraz „alejkę” na placu przed Szczytem Jasnej Góry. Wniosła także swój wkład w renowację Kaplicy Różańcowej.

Jasnogórska Rodzina Różańcowa powstała w okresie odnowy religijnej w czasie obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski, staraniem paulina o. Bronisława Matyszczyka. Prawnie została zatwierdzona z błogosławieństwem Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Jej członkowie modlą się w intencjach Ojca Świętego, Ojczyzny, pokoju, o nawrócenie grzeszników, o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu. Członkowie wspólnoty zobowiązani są do codziennego odmawiania i rozważania przynajmniej jednej wybranej przez siebie tajemnicy różańca świętego.

>>> Szybki różaniec, jeszcze szybsza adoracja  [FELIETON] 

Jasnogórska Rodzina Różańcowa jest różnorodna w swojej strukturze, oprócz róż różańcowych działających na Jasnej Górze i przy parafiach w Polsce, należą do niej osoby indywidualne z kraju i zagranicy, których pociąga ta modlitwa sprawiająca, że jesteśmy razem z Maryją przy Jezusie – mówią jej członkowie. Jest też obecna w Internecie (www.jrr.jasnagora.pl), w mediach społecznościowych: na platformie X (dawniej Twitter), Facebooku i Instagramie). Na jasnogórskim kanale YouTube przygotowywane są specjalne rozważania pomocne w codziennej modlitwie różańcowej.

Wspólnota kontynuuje wielowiekową tradycję modlitwy różańcowej na Jasnej Górze. Apostolstwo modlitwy różańcowej w częstochowskim sanktuarium bierze swój początek od Bractwa Różańcowego z 1610 r. Do Bractwa należeli wierni różnych stanów np. w 1739 r. liczyło ono 19 600 osób. Miało ono swoje miejsce na Jasnej Górze – ołtarz różańcowy i przynależny do niego kielich mszalny (przechowywany do dzisiaj w Skarbcu Jasnogórskim). Centralnym świętem Bractwa była Uroczystość Różańca Świętego przypadająca na pierwszą niedzielę października, podobnie współczesna Rodzina Różańcowa tego dnia obchodzi swoje święto patronalne.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze