fot. Maciej Kluczka/misyjne drogi

Jasna Góra: Triduum Paschalne w łączności z Ukrainą

Tegoroczne obchody Triduum Paschalnego na Jasnej Górze upływać będą także w szczególnej łączności z cierpiącą Ukrainą. Nie tylko dlatego, że schronienie pod „jasnogórskim dachem” znalazły uciekające przed wojną matki z dziećmi, ale również ze względu na to, że tu jest siedziba przełożonego generalnego Zakonu Paulinów, który pozostaje w duchowej jedności z zakonnikami w Ukrainie.

Tam paulini mają aż pięć placówek, w tym w Mariupolu. W Niedzielę Zmartwychwstania modlitwę o pokój śpiewem Akatystu zanosić będzie Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy z Kijowa. Transmisje nabożeństw przeprowadzi program pierwszy Telewizji Polskiej.

Każdego dnia Triduum Paschalnego liturgia rozpoczynać się będzie o godz. 17.30 w bazylice. Paulini zapraszają do wspólnej modlitwy od tronu Jasnogórskiej Pani. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w tym świętym czasie bezpośrednio, zakonnicy zachęcają do duchowej łączności. Transmisje modlitwy przeprowadzi TVP1, łącznie z procesją rezurekcyjną, która tradycyjnie o godz. 6.00 wyruszy po jasnogórskich Wałach.

>>> Valentyna Krokos: dziś w Ukraińcach bije jedno serce [ROZMOWA] 

fot. PAP/Zbigniew Meissner

W Niedzielę Zmartwychwstania na Jasnej Górze śpiewem modlić się będzie, o godz. 15.30 w bazylice, Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki z Kijowa. Zespół został utworzony w 1943 r. w Charkowie przez Grigorija G. Wierowkę dla podtrzymania ducha ukraińskiej armii walczącej z armią hitlerowskich Niemiec na ukraińskim froncie.

Zespół w składzie: chór, orkiestra i balet szybko stał się reprezentacyjnym zespołem Ukrainy, znanym na terenie ZSRR i w świecie. W 1997 r. uzyskał status narodowego. Jest laureatem wielu prestiżowych i międzynarodowych nagród. Wykonuje pieśni patriotyczne i ludowe Ukrainy oraz wielu narodów świata, a także klasykę światową.

To dla Narodowego Chóru Ukrainy kolejny występ na Jasnej Górze. Zespół śpiewał już tu m.in. w 2018 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. Wtedy też zabrzmiał Akatyst ku czci Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy z modlitwą o pokój dla Ukrainy.

W Wielki Piątek tradycyjnie już drogę krzyżową miasta Częstochowy o godz. 14.00 poprowadzi na Wałach Jasnej Góry abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

>>> Papież: w szaleństwie wojny znów krzyżuje się Chrystusa

Grób Pański, jak co roku, znajdować się będzie w Kaplicy Matki Bożej, jednak nie po jej środku, a z boku. Tak było już w ostatnich latach. To z praktycznych względów, by mógł pozostać dłużej, a nie musiał być rozbierany w trakcie rezurekcyjnej procesji. Adoracja Jezusa w Grobie trwać będzie całą noc.

Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę odbywać się będzie przed wejściem do bazyliki, przy dużym polowym ołtarzu, w miejscu, gdzie latem święcone są dewocjonalia. Święcenie odbywać się będzie od godz. 9.00 do 14.00.

W Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.00 Wałami przejdzie procesja rezurekcyjna. Po procesji, w bazylice Mszę św. Zmartwychwstania celebrować będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Suma wielkanocna sprawowana będzie o godz.11.00 pod przewodnictwem bp. seniora Antoniego Długosza z Częstochowy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze