Jasna Góra: we wrześniu pielgrzymka obrońców życia

„Idea pielgrzymki jest taka, żeby ludzi, którzy są zaangażowani w dzieło Duchowej Adopcji uruchomić do działania, zacząć formować ich religijnie, żeby nie tylko się modlili, ale także stali się apostołami obrony życia nienarodzonych w swoich środowiskach – powiedział PAP krajowy moderator Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego o. Stanisław Jarosz.

Według o. Jarosza, Duchowa Adopcja to „nieagresywna i niepotępiająca” forma obrony życia dzieci nienarodzonych. „Chcemy modlić się za dzieci, które są zagrożone aborcją. Wierzymy, że dawcą życia jest Bóg. Dlatego modlimy się za tych rodziców, którzy są w trudnej życiowej sytuacji, boją się i jako jedyne rozwiązanie problemu widzą aborcję. Modlimy się za nich, by odważyli się to życie przyjąć” – podkreślił.

Zaznaczył, że każdy uczestnik akcji modli się za jedno konkretne dziecko, o którym „Bóg wie, że jest zagrożone aborcją”. Członkowie Duchowej Adopcji przez 9 miesięcy codziennie odmawiają specjalną modlitwę „o uratowanie dziecka i godne i prawe życie po urodzeniu” i dziesiątkę różańca.

Jak powiedział o. Jarosz, idea Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego wywodzi się z objawień Matki Bożej w Fatimie, w których Maryja wezwała do modlitwy i pokuty za grzechy. Na polski grunt przeszczepił ją 31 lat temu Paweł Milcarek, który opublikował artykuł na temat Duchowej Adopcji w „Rycerzu Niepokalanej”. Pierwszy ośrodek duchowej adopcji powstał w kościele ojców paulinów w Warszawie, gdzie 2 lutego 1987 r. zostały złożone pierwsze przyrzeczenia. Jak wyjaśnił o. Jarosz, obecnie przyrzeczenia są składane 25 marca – w Dzień Świętości Życia, a także w ważne święta maryjne: 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i 26 sierpnia – w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

O. Jarosz wyjaśnił, że zaangażować się w Duchową Adopcję może każdy. Można to zrobić oficjalnie – składając przyrzeczenie w kościele w obecności świadków – lub indywidualnie, odmawiając modlitwę we własnym domu. Według szacunków duchownego obecnie w dzieło zaangażowane jest kilkaset tysięcy ludzi na całym świecie.

„Bardzo często w dzieło Duchowej Adopcji włączają się osoby, które same w przeszłości dokonały aborcji i cierpiały z powodu poczucia winy. Ta modlitwa pomogła im uleczyć duszę, uwierzyć, że ich dziecko żyje i jest w niebie” – ocenił o. Jarosz. Zdaniem duchownego, modlitwa w intencji dziecka zagrożonego aborcją wpływa na sposób myślenia modlących się a także tych, z którymi o tym rozmawiają.

„Jeżeli człowiek młody zaczyna się modlić za nienarodzone dziecko, to później, kiedy sam będzie mógł zostać rodzicem, inaczej będzie patrzył na swoją płodność, na otwartość na życie. To także oferta dla ludzi starszych, którzy czują się nikomu niepotrzebni. Dzięki Duchowej Adopcji mają świadomość, że modląc się we własnym domu ratują komuś życie. Sam nieraz zastanawiam się, ile lat mają dzieci, za które modliłem się w przeszłości” – podkreślił.

Jak poinformował o. Jarosz, 2. Ogólnopolska Pielgrzymka Duchowej Adopcji odbędzie się 1 września na Jasnej Górze w Częstochowie. W programie znalazły się konferencje, świadectwa, oraz nabożeństwo ekspiacyjne Podwyższenia Krzyża Świętego i zawierzenie rodzin Matce Bożej Częstochowskiej. Centralnym punktem pielgrzymki będzie msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo o godz. 12.

Jak poinformował duchowny, hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: „Podwyższyć krzyż w rodzinie”. „Współczesny człowiek boi się krzyża, choroby, cierpienia, umierania. A raju na ziemi nie ma, wszyscy kiedyś umrzemy. Jednak chrześcijaństwo daje na to piękną odpowiedź: jest krzyż, ale jest też zmartwychwstanie” – wyjaśnił o. Jarosz.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze