fot. Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego

Nie żyje gen. Zbigniew Ścibor-Rylski

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W wieku 101 lat zmarł generał Zbigniew Ścibor-Rylski, uczestnik powstania warszawskiego, oficer Armii Krajowej, generał brygady Wojska Polskiego. W latach 2004–2014 był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Zbigniew Ścibor-Rylski ps. Motyl, Stanisław urodził się 10 marca 1917 r. w Browkach w obwodzie żytomierskim (obecnie Ukraina) w rodzinie szlacheckiej. W 1939 ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w stopniu sierżanta podchorążego ze specjalnością mechanika silników i przyrządów lotniczych.

W 1984 r. został jednym z członków Obywatelskiego Komitetu Obchodów 40. Rocznicy Powstania Warszawskiego, należał także do grupy inicjatywnej utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Później był w składzie Rady Honorowej Budowy Muzeum. W 1990 r. został prezesem Związku Powstańców Warszawskich. W 2005 r. otrzymał awans na generała brygady. Gen. Ścibor-Rylski był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą „Polonia Restituta”.

– Otrzymaliśmy informację o odejściu od nas wielkiego Bohatera Powstania Warszawskiego Generała Ścibora-Rylskiego. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci. Prosimy Rodaków o modlitwę o spokój Jego duszy – czytamy na stronie Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Nie żyje gen. Zbigniew Ścibor-Rylski
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze