Jasna Góra: wielkie widowisko na 300-lecie koronacji

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Widowisko historyczno-muzyczne „Jasna Góra – Polska Kana” rozpoczęło się w sobotę wieczorem na jasnogórskich błoniach. To zwieńczenie sobotnich głównych obchodów 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi.

Wydarzenie rozpoczęło się pieśnią Bogurodzica.

W założeniu pomysłodawców, widowisko z wykorzystaniem muzyki, wizualizacji, materiałów filmowych i archiwalnych oraz inscenizacji ma być opowieścią o splatającej się przez wieki historii Polski i narodu polskiego z Jasną Górą i znajdującym się tam wizerunkiem Matki Bożej. Ma także przybliżyć historię samej koronacji ikony.

Organizatorami są ojcowie paulini – gospodarze sanktuarium – wraz z Bolesławem Pawicą (reżyserem widowiska) oraz Marcinem Pospieszalskim (współautorem scenariusza). Transmisję na żywo przygotowała TVP 1.

Jak zapowiadał w ub. tygodniu basista, kompozytor, aranżer i producent Marcin Pospieszalski, na koncert złożą się 22 utwory opracowane przez niego na tę okazję.

„Będą to opracowania pieśni liturgicznych, pieśni maryjnych, będzie nawiązanie do muzyki z początku XVIII wieku, kiedy odbyła się koronacja, pojawią się fragmenty chorału gregoriańskiego m.in. tego, który był wykonywany w czasie koronacji – Ave Maris Stella” – wyliczał artysta.

Poszczególne utwory nawiązywać mają do różnych wydarzeń związanych z Jasną Górą, m.in. sprowadzenia Cudownego Obrazu, jego zniszczenia w XV wieku, oblężenia klasztoru w czasie potopu szwedzkiego czy samej koronacji z 1717 r. Opowieść tę mają przeplatać wyświetlane na telebimach świadectwa ludzi, którzy na Jasnej Górze doznali przemiany, umocnienia, dla których miejsce jest ważne.

W przygotowanie widowiska zaangażowało się ok. 500 osób; wśród nich ok. 200 muzyków, m.in. orkiestra symfoniczna i chór Filharmonii Częstochowskiej, zespół wokalny Camerata Silesia, młodzieżowy chór z Rzeszowa, reprezentacja chóru z Legnicy oraz chór prawosławny.

Soliści to m.in. Wojciech Cugowski, Andrzej Lampert, zespół New Life’m, Marek Piekarczyk oraz aktorzy m.in. Dariusz Kowalski, Paweł Królikowski, Dominika Figurska i Michał Kula. Całość zakończy utwór „Victoria” Wojciecha Kilara, który był mocno związany z Jasną Górą.

Fot. Bartłomiej Romanek/Konrad Ciastek /Dziennik Zachodni

Występy artystów mają urozmaicać rekonstrukcje historyczne, efekty pirotechniczne i multimedia.

Organizatorzy akcentowali, że sednem jubileuszu 300-lecia koronacji jest budowanie „Żywej korony dla Maryi” – żywej, bo stworzonej z dzieł miłosierdzia.

W tym kontekście zachęcali do włączenia się w akcję pomocy poszkodowanym w ostatnich nawałnicach na północy Polski, koordynowaną przez Caritas. Aby pomóc, można np. wysłać sms z hasłem WICHURA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 – z dopiskiem WICHURA. Bliższe informacje dotyczące możliwości pomocy można odnaleźć m.in. na stronie internetowej: www.caritas.pl.

Głównym punktem sobotnich obchodów była odprawiona o godz. 11 msza św. u jasnogórskiego szczytu, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosił prymas abp Wojciech Polak. Uczestnicy mszy ponowili Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.

Fot. Bartłomiej Romanek/Konrad Ciastek /Dziennik Zachodni

W uroczystej mszy uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, wśród nich prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a ze strony władz kościelnych m.in. episkopat Polski.

Premier Beata Szydło objęła też swoim patronatem wieczorne widowisko.

Sobotnie obchody zakończy czuwanie modlitewne w bazylice jasnogórskiej, które poprowadzą organizatorzy wydarzenia „Jezus na Stadionie”. Potrwa ono od godz. 23 do 4 nad ranem.

Fot. Bartłomiej Romanek/Konrad Ciastek /Dziennik Zachodni

Jasna Góra: wielkie widowisko na 300-lecie koronacji
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze