fot. Flickr/EpiskopatNews

Jasna Góra: z bł. Prymasem Wyszyńskim modlitwa za Ojczyznę i o pokój

Na Jasnej Górze trwają obchody pierwszego wspomnienia liturgicznego bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystości rozpoczęły się muzycznie – koncertem poświęconym dwóm wielkim synom polskiej ziemi bł. Prymasowi Wyszyńskiemu i św. Janowi Pawłowi II.

Z modlitwą za Ojczyznę, o pokój na świecie i z rozważaniami Prymasa Wyszyńskiego uczestnicy Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odprawili Drogę Krzyżową.

>>> Zobacz, jak mieszkał w dzieciństwie bł. kard. Wyszyński [GALERIA]

Muzyka, która pobudza do refleksji

Do Kaplicy Matki Bożej wprowadzone zostaną wyjątkowe relikwie Prymasa, które znajdą swoje miejsce obok częstochowskiego Wizerunku. Za jego heroiczne i wierne Bogu życie wierni dziękować będą podczas mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem przełożonego generalnego Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego. O godz. 17.00 w Bazylice zabrzmi oratorium do słów bł. kard. Stefana Wyszyńskiego „Dla nas po Bogu, największa miłość to Polska!” autorstwa Wincentego z Krakowa.

W świętowanie pierwszego liturgicznego wspomnienia wpisało się już rano oratorium „Jak Ojciec i Syn” z muzyką Włodzimierza Krawczyńskiego do tekstu Tadeusza Szymy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Utwór dedykowany jest dwóm wielkim Polakom: bł. kard. Wyszyńskiemu i św. Janowi Pawłowi II, związanym z Jasną Górą.

fot. PAP/Zbigniew Meissner

Piotr Hankus, długoletni solista zespołu, zauważył, że oratorium charakteryzuje się przepiękną muzyką, nastrajającym tekstem, który pobudza do refleksji. Wyraził nadzieję, że koncert dostarczył wspaniałych artystycznych wrażeń i nastroił pozytywnie, co jest ważne szczególnie w tych trudnych czasach. Prawykonanie oratorium „Jak Ojciec i Syn” odbyło się w ub, roku w jasnogórskiej Bazylice w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża i wówczas wpisało się w trwające dziękczynienie za kard. Wyszyńskiego.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to instytucja kultury o szerokiej działalności artystycznej, kultywująca tradycje narodowego dziedzictwa oraz promująca polską twórczość ludową i narodową. Za rok Zespół będzie świętował jubileusz 70-lecia istnienia.

Katolicka Nauka Społeczna

Jasnogórskie pielgrzymowanie „Civitas Christiana” związane jest od początku z przypadająca 28 maja rocznicą śmierci kard. Wyszyńskiego i połączone z rozważaniem Jego nauczania i społecznej nauki Kościoła, dziękczynieniem za jego życie oraz służbę Kościołowi i narodowi.

– Dla nas bardzo istotna jest ta droga nauczania Prymasa, to wychowywanie narodu, które opiera się na dążeniach do budowania ładu społecznego w naszej Ojczyźnie. Ten ład kard. Wyszyński rozumiał jako gotowość, kształcenie, wychowywanie do poszanowania praw i obowiązków, ale również do pielęgnowania zarówno w sobie jak i w swoich środowiskach i w naszej organizacji „Civitas Christiana” tego, co niesie ze sobą porządek moralny oraz prawdę, dobro i piękno – wyjaśnił Maciej Szepietowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia.

Od maja 2013r. Stowarzyszenie oficjalnie przyjęło za patrona kard. Stefana Wyszyńskiego, podejmując zadanie upowszechniania jego dziedzictwa i popularyzowanie jego nauczania w aktualnym kontekście religijnym i społecznym. Członkowie stowarzyszenia pogłębiają swoja formację duchową, intelektualną i społeczną oparta o nauczanie patrona, starając się nabyte doświadczenie wcielać w życie lokalnych społeczności.

>>> Młodzież, która zna Biblię lepiej od niejednego z nas [REPORTAŻ]

Stowarzyszenie realizuje swój program służby człowiekowi w jego naturalnych warunkach społecznych, przede wszystkim: w rodzinach , narodowej i obywatelskiej. Kreuje także różne formy aktywności obywatelskiej urzeczywistniając zasady: dobra wspólnego, pomocniczości, solidarności i sprawiedliwości, dbając jednocześnie o umacnianie patriotyzmu i kultury ojczystej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze