Jedna z najstarszych szkół zawodowych w Polsce dokonała zawierzenia Matce Bożej na Jasnej Górze
Społeczność Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich im. Ludwika Krzywickiego w Płocku, czyli popularnego „Ekonomika”, z okazji jubileuszu stulecia dokonała swojego zawierzenia Matce Bożej na Jasnej Górze.
– Niech Bóg będzie dla was największą wartością – życzył społeczności szkoły biskup senior Roman Marcinkowski. W pielgrzymce na Jasną Górę uczestniczył między innymi dyrektor szkoły Ireneusz Szychowski. Około 80-osobową delegację „Ekonomika” tworzyli uczniowie, nauczyciele, katecheci (w tym księża) wraz z dyrektorem Ireneuszem Szychowskim. Społeczność szkolna zabrała ze sobą także dwa sztandary: historyczny sztandar szkoły pochodzący z lat. 20. XX wieku oraz sztandar Armii Krajowej – w szkole działa Towarzystwo Przyjaciół Armii Krajowej.
>>> Jasna Góra – tu nikt nie rozstaje się z różańcem
Bóg największą wartością
Uczestnicy pielgrzymki modlili się na mszy św. sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu, przewodniczył jej biskup senior Roman Marcinkowski, od lat zaprzyjaźniony ze szkołą, a w koncelebrze uczestniczył ks. kan. dr Jarosław Kamiński, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Płocku, na terenie której znajduje się Zespół Szkół Ekonomiczno-Kupieckich. Bp Roman Marcinkowski przyznał, że chciałby, aby „Bóg był w życiu szkoły, zaczynając od dyrektorów i nauczycieli, aż po wszystkich uczniów – największą wartością”:
– Jeżeli Bóg będzie na pierwszym miejscu, to wasze życie będzie piękne, pełne radości, miłości i ciepła. Dzięki temu świat będzie stawał się lepszy. Pamiętam taki wiersz z młodości: „z Bogiem, z Bogiem każda sprawa, tak mówili starzy, jeśli tej pomocy wezwiesz, wszystko ci się zdarzy” 0 zacytował biskup.
Społeczność szkoły dokonała uroczystego Aktu Zawierzenia przed obrazem Czarnej Madonny. Dyrektorowi Ireneuszowi Szychowskiemu towarzyszyła nauczycielka Magdalena Umyszkiewicz i uczennica Julia Gromadzińska.
– Dziękujemy za 26 tysięcy absolwentów, za wielu patriotów, którzy z naszej szkoły wyszli, za chłopaków, którzy zginęli pod Monte Cassino, za dyrektora Władysława Wróbla, który został zamordowany przez Rosjan i za to, że w tej chwili funkcjonujemy – powiedział Ireneusz Szychowski, dyrektor „Ekonomika”.
Stwierdził także, że szkoła każde ważne wydarzenie rozpoczyna od mszy św. na Jasnej Górze, więc także w roku jubileuszu nie mogło być inaczej. Podkreślił, że pielgrzymka jest przede wszystkim podziękowaniem za opiekę, ale też „wielkim błaganiem o pokój dla Polski”.
Jedna z najstarszych szkół zawodowych w Polsce
Po mszy św. młodzież zwiedziła Bazylikę Jasnogórską i skarbiec. Był też spacer po wałach Jasnej Góry oraz wspólna fotografia. – Obserwuję, że młodzież z płockiego „Ekonomika”, która uczestniczy w katechezie, chce pogłębić swoją wiarę i interesuje się sprawami Kościoła. Wielu z uczniów dojeżdża do szkoły spoza Płocka. Pochodzą z tradycyjnych, wielopokoleniowych rodzin, w których wiara została im przekazana. Wyjazd na Jasną Górę był dla nich ważny, po prostu chcieli tam być – komentował po pielgrzymce ks. Dariusz Roliński, katecheta, wikariusz parafii św. Bartłomieja w Płocku.
Zespół Szkół Ekonomiczno-Kupieckich w Płocku, to najstarsza szkoła zawodowa na Mazowszu i jedna z pięciu najstarszych szkół tego typu w kraju. Od 30 lat kieruje nią Ireneusz Szychowski. Początek działalności, to rok 1868 roku. Wówczas powołana została Szkoła Niedzielno-Handlowa. Szkoła przechodziła wiele zmian (także lokalizacji) i przekształceń. Jej obecna siedziba znajduje się przy ul. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego. Szkoła nosi imię Ludwika Krzywickiego, znanego socjologa i ekonomisty. Liczy około 26 tysięcy absolwentów, pracowało w niej około 700 nauczycieli.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |