stan wojenny

fot. Wikimedia Commons

Jędraszewski: pamiętamy o ofiarach stanu wojennego

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Chcemy pamiętać i modlić się za ofiary stanu wojennego właśnie teraz, kiedy pragniemy z nową nadzieją budować Polskę prawdziwie solidarną i sprawiedliwą – mówił abp Marek Jędraszewski podczas mszy w katedrze na Wawelu w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Msza św. w piątek w wawelskiej katedrze w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego rozpoczęła krakowskie uroczystości rocznicowe. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w wygłoszonej homilii podkreślił, że w 38. rocznicę wprowadzenia tak tragicznego dla naszego kraju stanu wojennego modlimy się za Polskę oraz wszystkich, którzy stracili życie i cierpieli w tym czasie.

>>> Wystawa plenerowa „Stan wojenny 1981-1983. Wojna z narodem polskim” 

„Modlimy się dzisiaj za Polskę, naszą matkę. Za jej dzieci, te, które wtedy straciły swoje życie, które cierpiały, które były zmuszone do emigracji, za tych, którzy walczyli, zmagali się, nie tracili nadziei” – wyliczał hierarcha.

„Chcemy o tych wszystkich, znanych nam i bezimiennych ofiarach stanu wojennego pamiętać i za nich się modlić. Chcemy to czynić właśnie teraz, kiedy pragniemy na nowo, z nową nadzieją budować Polskę prawdziwie solidarną i sprawiedliwą” – podkreślił Jędraszewski w kazaniu.

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej fot. Justyna Nowicka

Obecnie – wskazywał metropolita krakowski – „pojawiają się różnorakie ideologiczne zagrożenia – ta przerażająca w swoich skutkach antykultura hejtnewsów, kłamstw, cynizmu, a niekiedy nawet medialnej przemocy”.

„Chcemy na przekór temu budować Polskę na fundamentach chrystusowej prawdy i miłości” – zadeklarował abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski wyraził nadzieję, parafrazując słowa piosenki Jacka Kaczmarskiego „Mury”, że „kiedyś będzie można, z ogromną wdzięcznością wobec Boga, powtórzyć słowa śpiewane przez laty przez tylu wspaniałych, niezłomnych ludzi (…), którzy nie tracili nadziei w lepszą przyszłość naszej ojczyzny: +a murów nie ma, nie ma, nie ma+”.

>>> Bp Turzyński: 13 grudnia brutalnie zatrzymano pragnienie wolności 

Organizatorem krakowskich obchodów 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego była małopolska „Solidarność”. Uczestniczyli w nich, obok związkowców i pocztów sztandarowych z małopolskich zakładów pracy, przedstawiciele władz województwa z marszałkiem Witoldem Kozłowskim, przewodniczącym sejmiku Janem Dudą oraz wojewodą Piotrem Ćwikiem.

Po mszy uczestnicy przeszli wspólnie pod Krzyż Katyński u stóp Wzgórza Wawelskiego, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Zobacz także
Wasze komentarze