fot. EPA/PIERRE EMMANUEL DELETREE/SIPA / POOL

Papież: sztuka kanałem braterstwa i pokoju

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Do budowania „globalnej wioski edukacyjnej”, gdzie tworzy się sieć relacji międzyludzkich, które są najlepszym lekarstwem na wszelką formę dyskryminacji czy wykluczenia, zachęcił papież organizatorów i wykonawców tegorocznego koncertu bożonarodzeniowego w Watykanie.

Franciszek zaznaczył, że prosty znak żłóbka staje się dla nas niezwykłą tajemnicą Bożej pokory. To z niego Jezus apeluje o dzielenie z ostatnimi drogi wiodącej w stronę świata bardziej ludzkiego i braterskiego, gdzie nikt nie jest zapomniany, ani marginalizowany.

>>> Sztuka jest zawsze po coś [ROZMOWA] 

„Bóg jest nieprzewidywalny i ciągle wychodzi poza nasze schematy. Taka prowokacja jest nieustannym zaproszeniem do nie wywyższania się i do przyjmowania tej bezbronnej siły w każdym małym geście dobrej woli – podkreślił Ojciec Święty. – To jest ważne szczególnie dla tych, którzy – tak jak wy – są w bliskim kontakcie z młodymi i wywierają pewien wpływ na ich sposób myślenia i zachowania”.

Zachęcając do budowy „globalnej wioski edukacyjnej” papież wskazał, że zarówno edukacja jak i sztuka spotykają się poprzez język muzyki i poezji, malarstwa i rzeźby, teatru i kina. Wszystkie one – podkreślił Franciszek – mogą być kanałami braterstwa i pokoju między narodami oraz dialogu między religiami.

Wśród wykonawców tradycyjnego już koncertu bożonarodzeniowego, jaki odbędzie się 14 grudnia w Auli Pawła VI, są tak znani artyści, jak: Mireille Mathieu, Lionel Richie, Bonnie Tyler i Susan Boyle.

Zobacz także
Wasze komentarze