Jedwabne: obchody 76. rocznicy mordu Żydów

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jedwabnem rozpoczęły się w poniedziałek uroczystości w 76. rocznicę mordu Żydów w tej miejscowości, którego – według ustaleń IPN – dokonali Polacy z inspiracji Niemców.

Przy pomniku upamiętniającego tamte wydarzenia zostały odmówione modlitwy za zmarłych, złożone wieńce. W uroczystościach biorą m.in. udział naczelny rabin Polski Michale Schudrich, przedstawiciele ambasad: Izreale, Niemiec oraz USA, przedstawiciele kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło, wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma, duchowni różnych wyznań, m.in. reprezentujący Episkopat bp Rafał Markowski, duchowni ewangeliccy i ewangelicko-reformowani, przedstawiciele Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich i ocalony dzięki polskiej rodzinie Icchak Lewin / Fot. PAP/Artur Reszko

Anna Chipczyńska, przewodnicząca warszawskiej gminy wyznaniowej żydowskiej, powiedziała, że uroczystości są jak co roku „wspólnym przeżyciem”, modlitwą, bo obowiązkiem jest pamiętać. Schudrich powiedział, że to dzień, w którym należy pamiętać o „morderstwie niewinnych ludzi”. Według ustaleń śledztwa przeprowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej, 10 lipca 1941 r. w Jedwabnem grupa polskiej ludności zamordowała co najmniej 340 żydowskich sąsiadów. Większość – kobiety, mężczyźni i dzieci – została spalona żywcem w stodole.

Fot. PAP/Artur Reszko

W ocenie IPN zbrodnia została dokonana z niemieckiej inspiracji (liczni przesłuchani świadkowie wskazali na przybyłych w tym dniu do Jedwabnego umundurowanych Niemców), ale – jak podawał Instytut w komunikacie o końcowych ustaleniach śledztwa, wydanym w lipcu 2002 roku – jej wykonawcami było co najmniej czterdziestu polskich mieszkańców Jedwabnego i okolic. Śledztwo IPN umorzył w 20003. Uzasadnił wówczas, że nie udało się znaleźć wystarczających dowodów na udział osób innych niż osądzone za to już po II wojnie światowej.

Fot. archiwalne z 2001 / wikipedia

Jedwabne: obchody 76. rocznicy mordu Żydów
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze