epa05964307 Cholera-infected Yemenis receive treatment at a hospital in Sana’a, Yemen, 12 May 2017 (issued 14 May 2017). The International Committee of the Red Cross (ICRC) said on 14 May that at least 115 people have died of the cholera epidemic that has spread into 14 Yemeni provinces during the past three weeks. According to WHO estimates, a total of 7.6 million Yemenis, living in the affected areas, risk contracting the disease. EPA/YAHYA ARHAB Dostawca: PAP/EPA.

Jemen: stan wyjątkowy z powodu epidemii cholery

Samozwańcze władze stolicy Jemenu wprowadziły w nocy z niedzieli na poniedziałek stan wyjątkowy w Sanie w związku z rosnącą liczbą przypadków cholery. Zaapelowano do społeczności międzynarodowej o pomoc w powstrzymaniu epidemii.

Liczba przypadków tej choroby jest wyższa od średniej, a służba zdrowia w stolicy nie jest w stanie poradzić sobie z tą katastrofą – oświadczyło ministerstwo zdrowia powołane przez szyickich rebeliantów Huti, którzy kontrolują miasto.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża poinformował w niedzielę, że w ciągu ponad dwóch tygodni, od 27 kwietnia do 13 maja, na cholerę zmarło w Jemenie 115 osób. U ponad 8,5 tys. mieszkańców 14 prowincji kraju podejrzewa się zakażenie. Jeszcze w czwartek ONZ informowało o 47 zgonach i 2,3 tys. przypadków w 10 prowincjach.

Jemen jest pogrążony w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Jednak jego władza jest w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) i Al-Kaida.

Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska, by zwalczać Huti, którzy kontrolują Sanę oraz terytoria na północy i zachodzie kraju.

W wyniku wojny zginęło ponad 10 tys. osób. Konflikt niszczy również państwowy system ochrony zdrowia i system sanitarny. Większości pracowników sektora publicznego nie jest wypłacane wynagrodzenie. Służby komunalne strajkują, a ulice w Sanie są pełne śmieci. Zła sytuacja panuje też w szpitalach, które zmagają się z problemami z zaopatrzeniem i personelem.

Cholera to ostra bakteryjna choroba przewodu pokarmowego wywoływana przez spożycie skażonej wody i jedzenia, objawiająca się m.in. silną biegunką. W ciągu zaledwie kilku godzin może doprowadzić do śmierci z odwodnienia. Szczególnie narażone są niedożywione dzieci poniżej piątego roku życia.

Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze