epa05699775 Newly recruited Houthi fighters ride vehicles during a gathering to mobilize more fighters to fight Saudi-backed Yemeni forces, in the old city of Sana’a, Yemen, 05 January 2017. According to reports, the Houthi rebels continued to mobilize more tribal fighters to support their militias and allied troops after the Saudi-backed Yemeni government forces claimed to advance multiple offensives on Houthi strongholds in Nihem district, northeast of the capital Sana’a. EPA/YAHYA ARHAB EPA/YAHYA ARHAB Dostawca: PAP/EPA.

Jemen: w walkach koło cieśniny Bab al-Mandab zginęło 68 ludzi

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W walkach rządowych sił jemeńskich z szyickimi rebeliantami z ruchu Huti w pobliżu Cieśniny Bab al-Mandab, oddzielającej Półwysep Arabski od Afryki, w ciągu dwóch dni zginęło 68 rebeliantów i żołnierzy – podały w niedzielę wojskowe źródła w Jemenie.

Siły wierne prezydentowi Abd ar-Rab Mansur al-Hadiemu, które wkroczyły w sobotę do okręgu Dhubab w muhafazie Ta’izz, 30 km od cieśniny Bab al-Mandab prowadzącej na Morze Czerwone z Oceanu Indyjskiego, usiłowały przywrócić pełną kontrolę nad znajdującą się w tym rejonie ważną bazą wojskową – dodały te same źródła.

Baza Al-Omari, położona w centrum walk, znajduje się w górzystej strefie nad przybrzeżną drogą i stanowi klucz do Al-Hudajdy, głównego jemeńskiego miasta portowego nad Morzem Czerwonym.

Rebelianci i sprzymierzeni z nimi partyzanci byłego prezydenta Alego Abd Allaha Salaha ostrzelali w niedzielę miasto Dhubab, ale oba pociski balistyczne zostały przechwycone przez obronę przeciwlotniczą koalicji pod kierunkiem Arabii Saudyjskiej wspierającej Hadiego – podał rzecznik wojska.

Dodał, że dalsze zajmowanie terenów na północ od Dhubabu spowalnia jego zaminowanie przez rebeliantów.

Od soboty w walkach zginęło 13 wojskowych sił lojalnych wobec Hadiego, w tym generał – podał dowódca żołnierzy generał Abdel Aziz al-Madżidi.

Oprócz tego w ciągu dwóch dni zginęło 55 rebeliantów, a 72 zostało rannych – podały źródła wojskowe i medyczne.

Operacja nazwana „Złotą lancą”, w której udział bierze lotnictwo i marynarka koalicji, ma na celu odzyskanie oprócz Dhubabu nadmorskiego miasta Mokka leżącego przed Al-Hudajdą, i dalszej części wybrzeża w stronę położonego blisko granicy saudyjskiej portu Al-Midi.

Oddziały prorządowe w październiku 2015 roku kontrolowały wybrzeże nad cieśniną, ale rebelianci wyparli je stamtąd w lutym zeszłego roku.

Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB 

Jemen: w walkach koło cieśniny Bab al-Mandab zginęło 68 ludzi
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze