Jubileusz redemptorystek

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

25-lecie pobytu w diecezji bielsko-żywieckiej świętują siostry redemptorystki z jedynego w Polsce klasztoru kontemplacyjnego zakonu założonego przez włoską mistyczkę błogosławioną siostrę Marię Celestę Crostarosę.

Klasztor redemptorystek usytuowany jest na Trzech Lipkach – wzgórzu, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Bielska-Białej i Beskidów. Siostry przybyły do Stolicy Podbeskidzia z Tuchowa, gdzie mieszkały w pobliżu sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. 30 września 1992 roku nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego klasztoru kontemplacyjnego sióstr redemptorystek w Polsce. Przy klasztorze powstała kaplica pw. Najświętszego Odkupiciela, z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która jest otwarta dla wszystkich.

– Pierwsze lata pobytu w Bielsku naznaczone były intensywnymi pracami w domu i w ogrodzie. Cały obszar wymagał gruntownego uporządkowania, zagospodarowania, zalesienia, uczynienia miejscem umożliwiającym życie w skupieniu, a jednocześnie będącym terenem pracy. W tym czasie została ogrodzona cała posiadłość, założyłyśmy ogród, sad, oraz posadziły leśne drzewa. W pracach tych brała udział cała nasza wspólnota – wspominają siostry, zaznaczając, że w zdobyciu środków na rozbudowę klasztoru wspomogli je ojcowie redemptoryści z zachodnich prowincji.

W ciągu 25 lat bielska wspólnota założyła już dwa klasztory na Słowacji: w Keżmarku i pierwszą grekokatolicką wspólnotę we Vranowie. Klasztor powstał też w Pietropawłowsku w Kazachstanie, gdzie pojechały dwie siostry, aby stworzyć tam wspólnotę modlitwy. Ostatnio powstała też wspólnota zakonna w Lwowie.

13 maja tego roku siostry, noszące charakterystyczne, ciemnoczerwone habity, świętowały 286. rocznicę powstania Zakonu Redemptorystek. Z kolei już w tę niedzielę – 30go lipca – uroczystej Mszy św. dziękczynnej za 25 lat pobytu sióstr w Bielsku-Białej przewodniczyć będzie bp senior Tadeusz Rakoczy.

zdjęcie: wzgórze Trzy Lipki

Siostry redemptorystki, inaczej mniszki Zakonu Najświętszego Odkupiciela, są zakonem kontemplacyjnym. Powstał we włoskim miasteczku Scala w 1731 r. Założycielką zgromadzenia była włoska mistyczka s. Maria Celeste Crostarosa, która w ubiegłym roku została beatyfikowana. Na świecie jest 47 klasztorów redemptorystek, obecnych na wszystkich kontynentach.

Jubileusz redemptorystek
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze