fot. Pixabay

Justyna Nowicka: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek

W najnowszym numerze tygodnika „Newsweek” Piotr Milewski pisze o sytuacji w Afganistanie w kontekście polityki międzynarodowej. „Po błyskawicznym upadku Kabulu określenie drugi Sajgon powtarzali komentatorzy z prawa i lewa. Prezydent Biden broni się argumentem, że po prostu spełnił obietnicę zakończenia najdłuższej wojny w dziejach Ameryki, a 'chaos był nieunikniony’”. 

Znajdziemy także tekst „Witajcie na nowym osiedlu” Dawida Karpiuka. Przeczytamy w nim o tym, jak się żyje na nowych osiedlach. „Tu każdy cię obserwuje” – pisze Karpiuk.

Wprost

„To skandal, że kiedy imigranci pojawili się na granicy polsko-białoruskiej, UE nie zrobiła nic, by ujarzmić Łukaszenkę. Czy dla Paryża i Berlina ważniejsze są relacje z Putinem czy jedność UE? Jeśli Unia nie zahamuje tego procesu, Polska powinna zrobić dla imigrantów korytarz do Niemiec i Europy Zachodniej. Niech nim przejdą. W końcu to turyści Putina” – mówi w rozmowie z „Wprost” gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych i były wiceminister obrony narodowej.

O organizowanym w Polsce turnieju „kontrolowanego picia” AlkoMaster i patologii tego wydarzenia pisze w tekście „Kto wypije więcej wódki” Paulina Socha-Jakubowska.

Do rzeczy

W „Do Rzeczy” Rafał A. Ziemkiewicz pisze o zjawisku „bambizmu”: „Słowem bambizm nazwano kiedyś postawę częstą wśród działaczy ekologicznych, których miłość do zwierząt nie idzie w parze, delikatnie mówiąc, z wiedzą”.

Natomiast Paweł Lisicki podejmuje temat kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. „Być może największą zaletą kryzysów jest to, że dzięki nim można przejrzeć na oczy. Kto chce widzieć, ten zobaczy.” – pisze.

Polityka

W tygodniku „Polityka” Rafał Kalukin pisze o schyłkowej fazie władzy PiS. „Będzie to czas postępującej demoralizacji władzy, systemowej korupcji, bezwzględnej eksploatacji resztek dobra wspólnego”.

„Budujący z zachodnią pomocą od 20 lat demokrację Afganistan zawalił się w 10 dni. A sceny z lotniska w Kabulu trafią do wielkiej księgi symboli, jak wcześniej ewakuacja Sajgonu i płonące wieże Nowego Jorku. Jak mogło się stać to, co się stało?” – pyta Piotr Łukasiewicz w tekście „Co się stało w Kabulu?”

Sieci

Czym są manewry Zapad 2021? Być może operacja ta sprawdza, jak Polska i państwa bałtyckie przygotowane są na atak? W najnowszym numerze „Sieci” Marek Budzisz stawia jednak inne pytanie: czy może rosyjska agresja już się zaczęła, tylko my jej nie zauważyliśmy?

Natomiast Jakub Augustyn Maciejewski w swoim reportażu z Usnarza Górnego „Gdzie jest granica?” stara się wytłumaczyć, dlaczego kryzys na granicy z Białorusią budzi tak duże emocje. Przede wszystkim zmieniło się przez niego dotychczasowe życie mieszkańców przygranicznej wsi.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze