Już niedługo czeka nas mroźna zima

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Meteorolodzy obserwujący zjawiska klimatyczne wnioskują z zachowania wiru polarnego, że Europa w niedługim czasie wejdzie w mroźną zimę.

W tym roku wir polarny, czyli niż baryczny o charakterze cyklonu, jest wyjątkowo słaby. Ten prąd niskiego ciśnienia wypełniony zimnym powietrzem właściwy obszarom biegunowym Ziemi ma wpływ na strumienie powietrza w regionach polarnych i na pogodę w okresie zimowym. Dzieję się tak, ponieważ kieruje on kierunkiem i siłą arktycznych niżów barycznych.

Wydawać by się mogło, że skoro wir jest słaby, to nie będzie w stanie spowodować silnych mrozów. Jest jednak na odwrót. Dopiero jeśli wir jest silny i do tego stabilny, czekałaby nas łagodna zima.

Według wielu instytutów meteorologicznych w tym roku wir polarny jest na tyle słaby, że może się wręcz rozczłonkować, czego nigdy dotąd nie zaobserwowano w tym okresie. Konsekwencją byłyby opady śniegu nawet w takich regionach jak Turcja czy Sycylia. Do podobnych anomalii dochodziło już od stycznia do marca 2013r. Wtedy wir polarny w ogóle nie wystąpił, co zaowocowało obfitymi opadami śniegu i syberyjskim mrozem.  

Z opinii o mroźnej zimie wyłamuje się wyłącznie Niemiecka Służba Meteorologiczna, przepowiadając łagodną zimę.

Już niedługo czeka nas mroźna zima
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze