Warszawa, 13.03.2017. Prezes Prawa i Sprawiedliwoœci Jaros³aw Kaczyñski podczas konferencji prasowej w siedzibie PiS w Warszawie, 13 bm. (zuz) PAP/Jacek Turczyk ***Zdjêcie do depeszy PAP pt. Prezes PiS: oszustwem jest sugerowanie, ¿e chcemy wyprowadzaæ Polskê z UE***

Kaczyński: nie ma scenariusza Polexitu

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Nie ma scenariusza Polexitu, czyli opuszczenia przez Polskę Unii Europejskiej; UE musi być zachowana w całości, bez dwóch prędkości, z daleko idącymi zmianami – zaznaczył w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński był pytany na konferencji, czy nie dostrzega w PiS-ie opinii i tendencji, by doszło do Polexitu oraz czy w ogóle jest możliwy scenariusz wyjścia Polski z UE.

„Nie ma takiego scenariusza. Przypomnę, że kiedy decydowaliśmy o naszej postawie ws. referendum nt. wejścia Polski do UE, to był podział w PiS-ie. Na czele przeciwników Unii stał dzisiejszy eurodeputowany Marek Jurek – oni zebrali na kongresie partii (…) chyba ok. 30 proc. głosów, ale 70 proc. miało inne zdanie i nasza partia zaangażowała się bardzo energicznie, sam objeżdżałem Polskę, w sprawę poparcia dla wejścia Polski do UE” – powiedział Kaczyński.

Podkreślił, że PiS nie zmienił zdania ws. UE. „Natomiast jesteśmy głęboko przekonani, że Unia rzeczywiście powinna być zreformowana, tylko że to jest nasza własna koncepcja, a nie koncepcja pani Le Pen, która, jeśli dobrze rozumiem jej postawę, uważa, że UE należy zlikwidować. My w żadnym razie tego poglądu nie podzielamy” – zaznaczył Kaczyński.

Chodzi o ofertę współpracy złożoną liderowi PiS przez kandydatkę skrajnej prawicy w wyborach prezydenckich we Francji Marine Le Pen. Jak napisał dziennik „Rzeczpospolita”, francuska polityk podczas spotkania z dziennikarzami zapowiedziała, że jeśli wygra wybory podejmie współpracę z Kaczyńskim w celu demontażu UE. Propozycja ma też dotyczyć Węgier.

„Jest linia partii, jest linia rządu i ona jest zupełnie jednoznaczna: Unia musi być zachowana w całości, bez dwóch prędkości, z daleko idącymi zmianami, które umocnią pozycję państw narodowych i jednocześnie wyklarują prawo unijne, które dzisiaj jest bardzo niejasne” – powiedział Kaczyński.

Kaczyński: nie ma scenariusza Polexitu
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze