fot. cathopic

Kalisz: zmiana terminu Aktu Zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi

8 grudnia minie 150 lat od ogłoszenia przez papieża Piusa IX św. Józefa patronem Kościoła. W tym roku w Narodowym Sanktuarium św. Józefa planowane jest zawierzenie temu świętemu ojczyzny i Kościoła w Polsce.

Wydarzenie, które miało mieć miejsce w najbliższy czwartek (2 lipca), decyzją administratora apostolskiego diecezji kaliskiej abp. Grzegorza Rysia zostało przesunięte na termin późniejszy. Administrator apostolski diecezji kaliskiej abp Grzegorz Ryś wydał komunikat informujący o zmianie daty. „W porozumieniu w Prezydium Konferencji Episkopatu Polski uprzejmie informuję, że uroczysty Akt Zawierzenia Narodu Polskiego i Kościoła w Polsce świętemu Józefowi zostanie dokonany w późniejszym czasie, nie zaś jak było planowane 2 lipca br. Wszystkim wiernym czcicielom Świętego Józefa serdecznie błogosławię” – napisał abp Grzegorz Ryś.

abp Grzegorz Ryś

abp Grzegorz Ryś, fot. YouTube/ archidiecezja łódzka

Odwołując się do wydarzeń sprzed 150 lat Jan Paweł II w adhortacji Redemptoris Custos z 1989 r. napisał, że „Gdy nadeszły trudne czasy dla Kościoła” Pius IX ogłosił św. Józefa „Patronem Kościoła katolickiego”.

>>> Abp Ryś: św. Józef uczy nas pracy

8 grudnia 1870 r. papież Pius IX ogłosił dekret Quemadmodum Deus, w którym napisał, że „Kościół św. zawsze czcił i wychwalał, a po Najświętszej Pannie najgorętszym św. Józefa otaczał uwielbieniem, uciekając się do niego w największych potrzebach i niebezpieczeństwach. Gdy zaś w dzisiejszych smutnych czasach Kościół św., Matka nasza, doznaje tak wielkiego ucisku i prześladowania, że nieprzyjaciele jego zdają się myśleć, iż bramy piekielne przezwyciężyć go zdołają – biskupi całego katolickiego świata upraszali pokornie Ojca Świętego w swym własnym jako też swych owieczek imieniu, by raczył ogłosić św. Józefa patronem całego katolickiego Kościoła”. Z kolei następca Piusa IX, papież Leon XIII jest autorem modlitwy do św. Józefa, którą zalecał odmawiać po różańcu. Padają w niej słowa egzorcyzmu, co jasno wskazuje na wymiar duchowej walki, w jakiej uczestniczy Kościół i świat: „Potężny nasz wybawco, przybądź nam łaskawie z niebiańską pomocą w tej walce z mocami ciemności, a jak niegdyś uratowałeś Dziecię Jezus z niebezpieczeństwa, które zagrażało Jego życiu, tak teraz broń Świętego Kościoła Bożego od wrogich zasadzek i od wszelkiej przeciwności”.

papież Leon XIII, fot. Wikipedia

Dzisiaj, po 150 latach, nastąpi oddanie Polski i Kościoła pod opiekę św. Józefa. – To rok trudny i ważny. Trudny z powodu epidemii koronawirusa, ale także jego skutków jeszcze nieprzewidzianych, zarówno w dziedzinie życia ekonomicznego, społecznego, jak i religijnego Polaków. Ważny ze względu na przemiany w samym Kościele, dezintegracji i kształtowania się nowych postaw moralnych. W tej walce z mocami ciemności uciekamy się do Józefa w naszych największych potrzebach i niebezpieczeństwach – mówi filipin ks. Dariusz Dąbrowski z Gostynia, ogólnopolski rekolekcjonista Wspólnoty Świętego Józefa (Societas Sancti Joseph).

Zobacz też >>> 3 niezawodne modlitwy do św. Józefa

Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, fot. YouTube / Dom Józefa

Od 22 czerwca trwa nowenna do św. Józefa przed Aktem Zawierzenia Narodu Polskiego i Kościoła w Polsce. Na każdy dzień nowenny przygotowano fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II. Są to teksty adhortacji Redemptoris Custos oraz homilii wygłoszonych w Białymstoku, Lubaczowie, Olsztynie, Łomży, Kaliszu i Płocku. W nowennie znalazł się także fragment przemówienia Benedykta XVI w Watykanie odnoszący się do św. Józefa.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze