epa04619380 This handout picture released by the Vatican press office shows Pope Francis (C) speaking during a consistory for the creation of new Cardinals on February 14, 2015 at St. Peter’s basilica in Vatican. Pope Francis welcomes 20 new cardinals to the ranks today, including 15 who are below 80 and would therefore be entitled to vote in a conclave to decide a new pontiff in the event of something happening to the current one. EPA/OSSERVATORE ROMANO PRESS OFFICE HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Kard. Amato: debata o Amoris laetitia jest pożyteczna

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Rzymie trwa międzynarodowe sympozjum teologiczne zorganizowane przez watykańską Fundację Benedykta XVI. Tym razem jest ono poświęcone eschatologii. Jutro z jego uczestnikami spotka się Franciszek, który wręczy też dwóm teologom prestiżową Nagrodę Ratzingera.

Obrady otworzył kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a wcześniej wieloletni współpracownik kard. Ratzingera. Mówił o eschatologii i świętych. Rozmawiając z Radiem Watykańskim przestrzegł, by nie przeciwstawiać Franciszka jego poprzednikowi w podejściu do teologii. Również i on jest Papieżem o wielkiej kulturze teologicznej, choć większy nacisk kładzie na aspekt duszpasterski. Odnosząc się z kolei do aktualnej debaty o adhortacji „Amoris laetitia” kard. Amato podkreślił, że służy ona Kościołowi.

„Debata to coś bardzo ludzkiego. Pytanie i odpowiedź! Trzeba zabiegać o kontynuowanie tej debaty z wzajemnym poszanowaniem, a przede wszystkim korzystając z «talentów» poszczególnych stanowisk, z tego, co jest ich mocną stroną. I tak iść naprzód. W ten sposób rozwija się debata, a jest ona niezbędna. Nie powiedziałbym, że mamy tu do czynienia z polaryzacją. Ja przynajmniej jej nie widzę. Jednakże debata na pewno jest pożyteczna, aby lepiej zintegrować stanowiska i by były one coraz lepsze” – powiedział kard. Amato.

Zobacz także
Wasze komentarze