Kard. Timothy Dolan, fot. EPA/JUSTIN LANE

Kard. Dolan: uczyć się od kardynałów będących na pierwszej linii

„Rozmawiamy jako przyjaciele, jako bracia, z wielkim miłosierdziem i głęboką miłością do Kościoła o bardzo praktycznych sprawach” – powiedział kard. Timothy Dolan w wywiadzie dla Radia Watykańskiego na temat konsystorza w Watykanie, który kończy się dzisiaj wieczorem mszą św. z papieżem w bazylice św. Piotra. „To było nadzwyczajnie budujące” – zaznaczył arcybiskup metropolita Nowego Jorku.

Jako przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy dla Bliskiego Wschodu – CNEWA (Catholic Near East Welfare Association), w maju odwiedził Ukrainę i kraje sąsiednie, wymieniając przy tej okazji poglądy z przedstawicielami Kościoła w Europie Środkowo-Wschodniej. „Podobne rozmowy były kontynuowane na obecnym spotkaniu kardynałów w Watykanie. Być z nimi – rozmawiać z kard. Péterem Erdö z Budapesztu, który był tak niezwykle hojny i gościnny, z kard. Stanisławem Dziwiszem z Krakowa, gdzie Polska przyjęła prawie cztery miliony uchodźców – być z tymi kardynałami, którzy są na pierwszej linii frontu, i słyszeć o wyzwaniach, ale także zobaczyć, jak podnoszące na duchu jest bycie w służbie, i słyszeć, jak są tak wdzięczni za opiekę świata: To dobra rzecz” – powiedział metropolita Nowego Jorku.

>>> Kard. Dolan: społeczeństwo w Stanach Zjednoczonych stoi po stronie Ukrainy i Polski

fot. EPA / Vatican Media

Wojna w Ukrainie zmusiła od początku co najmniej dwanaście milionów ludzi do ucieczki z domów, siedem milionów w obrębie kraju i pięć milionów do krajów sąsiednich – wynika ze statystyk opublikowanych w lipcu przez ONZ. Z tych dwunastu milionów ludzi dwa miliony uchodźców znalazło schronienie w samej Polsce, a duża liczba także na Węgrzech, Słowacji i w innych krajach sąsiednich. Spora część Ukraińców mimo wojny wróciła do swojego kraju.

Powstanie CNEWA sięga czasów papieża Piusa XI. Jego troską jest wspieranie katolików obrządków wschodnich, którzy w swoich krajach są często poddawani prześladowaniom i żyją w niepewnych warunkach. Wielu katolików mieszka na Ukrainie, w Europie Środkowo-Wschodniej, w Indiach i na Bliskim Wschodzie.

Jesteśmy bardzo aktywni i jesteśmy obecni w tych krajach. Na pomoc tym ludziom przekazujemy jałmużnę od katolickich ofiarodawców. Chcemy ich po prostu objąć i powiedzieć: kochamy was. Nie zapomnieliśmy o was. Chcemy się z wami modlić, wspierać was i pomagać. (kard. Timothy Dolan)

Zgromadzenie kardynałów zakończy się dzisiaj mszą św. w Bazylice Watykańskiej. Kardynałowie, którzy zjechali z całego świata, obradują w watykańskiej sali synodalnej do popołudnia. Oficjalnym tematem obrad jest reforma Kurii Rzymskiej przeprowadzona przez papieża Franciszka, która weszła w życie na początku czerwca.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze