Kard. Dziwisz: u Matki Bożej Częstochowskiej wiemy, kim jesteśmy

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Trudno zrozumieć dzieje wiary na polskiej ziemi bez obecności Bogarodzicy – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia koronacji krakowskiego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, który znajduje się w bazylice Mariackiej. 

Krakowski obraz Matki Boskiej Częstochowskiej jest jedną z najwcześniejszych kopii jasnogórskiego wizerunku. Umieszczony w kaplicy przy wejściu do bazyliki Mariackiej, od kilku wieków otaczany jest kultem przez krakowian i turystów. „Możemy powiedzieć, że Ona wychodzi ze swego domu i wita każde ze swoich dzieci, niezależnie od tego, czy wstępują do Jej świątyni jako pielgrzymi, czy też jako turyści olśnieni rozmiarem i pięknem budowli” – mówił w homilii kard. Stanisław Dziwisz.

Obraz został ukoronowany 15 grudnia 1968 roku, na zakończenie peregrynacji w Archidiecezji Krakowskiej kopii wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, a właściwie jego pustych ram, ponieważ obraz został „uwięziony” w Częstochowie przez ówczesne władze komunistyczne. Aktu koronacji dokonał Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński wraz z metropolitą krakowskim kard. Karolem Wojtyła, przy udziale całego Episkopatu Polski. Ksiądz Prymas ubrany był w wawelską kapę, służącą przez wieki do koronacji królewskich.

„Wtedy i dziś odczytywano to jako wymowny symbol nadziei. Naród polski w dramatycznych okolicznościach aresztowania Jasnogórskiego Wizerunku dał przejmujące świadectwo niezłomnej wierności Bogarodzicy i Chrystusowej Ewangelii, a stając wobec pustych ram, zjednoczony w modlitwie, wyrażał głęboką tęsknotę do wolności, której jedynym źródłem jest Bóg” – podkreślał długoletni sekretarz Jana Pawła II, wspominając wydarzenie sprzed półwiecza.

Według niego, koronacja krakowskiego obrazu Częstochowskiej Pani zbliżyła do siebie Jasną Górę i Kraków – „dwa święte miasta, które określają tożsamość polskiego ducha”. „Tutaj, u Matki Bożej Częstochowskiej, w sercu historycznego Krakowa, wiemy, kim jesteśmy, wiemy, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy” – mówił.

Hierarcha zauważył, że w gotyckich murach słynnej świątyni zawarte jest „świadectwo polskości, która od wieków jest maryjna”. „Bądźmy wierni wezwaniu Bogarodzicy i róbmy wszystko, cokolwiek Jej Syn nam powie, by daru odzyskanej wolności nie zmarnować i nie roztrwonić” – zaapelował.

Do udziału w uroczystościach zostały zaproszone osoby konsekrowane. Jak podkreślał kaznodzieja, są one wielkim skarbem archidiecezji, która cieszy się największą liczbą osób konsekrowanych i prowadzonych przez nich dzieł w Polsce. Dodał, że zakonnicy i siostry zakonne tworzą duchowy klimat królewskiego miasta, angażując się w ewangelizację, duszpasterstwo, służąc w szkolnictwie i kulturze, w szpitalach, hospicjach i przytułkach, spiesząc z pomocą ubogim, ale także dając świadectwo życia kontemplatywnego i klauzurowego, w modlitwie i milczeniu.

„Prośmy dziś za wstawiennictwem Maryi o wierność powołaniu dla wszystkich osób konsekrowanych. Prośmy również o nowe powołania do tej szczególnej formy chrześcijańskiego życia” – zaapelował krakowski metropolita senior, podkreślając, że współczesny Kościół i świat potrzebują „świadectwa ewangelicznego radykalizmu i całkowitego oddania Jezusowi czystemu, ubogiemu i posłusznemu Ojcu”.

Zobacz także
Wasze komentarze