PAP/Waldemar Deska

Jasna Góra: 60 tys. pielgrzymów na odpuście Matki Bożej Częstochowskiej

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka, z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i ok. 60 tys. pielgrzymów na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości odpustowe Matki Bożej Częstochowskiej. Święto jest wyrazem wdzięczności za obecność Maryi w dziejach polskiego Narodu a w roku 100-lecia niepodległości okazją do podziękowania za wolność.

– Ojczyzna to nasz zbiorowy obowiązek i dobro wszystkich bez wyjątków Polaków – powiedział w czasie Mszy św. celebrowanej o godz. 11.00 na szczycie Prymas Polski. Abp Wojciech Polak podkreślał w kazaniu, że „wszyscy nosimy w sobie całe to dziedzictwo, któremu na imię Polska i na nas wszystkich ciąży wielki i święty obowiązek budowania sprawiedliwej jedności”.

Kaznodzieja zauważył, że „nie możemy jedynie dziękować za wolność i poprzestać na wspominaniu chwalebnej przeszłości. Trzeba nam wszystkim odważnie, mądrze angażować się w nasze teraz”. Za Janem Pawłem II przypomniał, że „wolność jest darem i zadaniem”.

Podkreślił, że „budowanie sprawiedliwej jedności wśród synów i córek jednej Ojczyzny musi odbywać się w zjednoczeniu wokół wspólnego dobra, w duchu pokory i otwarcia serca, nawrócenia i wzajemnej miłości, przebaczenia i pojednania”. – Trzeba zaniechania wzajemnych uprzedzeń i niechęci, które tak bardzo ranią, wyzbycia się zawiści i chęci zemsty – mówił abp Polak. 

Prymas Polski powiedział, że „obecność w tym świętym miejscu, w polskiej Kanie, u tronu naszej Matki i Królowej, zobowiązuje nas do dobrego użycia wolności, do budowania, a nie niszczenia”. Zauważył, że „Maryja jest w tym dla nas wsparciem i uczy nas oczyszczać intencje i z pokorą stawać wobec nowych wyzwań, czerpać ze stągwi, czyli zawierzyć Słowu Bożemu, aby doświadczać jego światła i jego skuteczności w naszym chrześcijańskim życiu”.

O. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów na początku Mszy św. przypomniał, że „tu, na Jasnej Górze, nieustannie odzyskujemy wolność wewnętrzną oraz godność przybranych dzieci Bożych”. – Jasna Góra to sanktuarium wolności, miejsce, w którym ludzka wolność nie tylko była ocalona, ale nade wszystko uświęcona i ukierunkowana na Boga – powiedział o. Generał. Zauważył, że „także i dziś wpisujemy w oblicze Bożej Matki rzeczywistość życia i prosimy dla nas wszystkich o prawe sumienia, czyste serca, o światłe umysły oddane sprawie Ojczyzny”.

PAP/Waldemar Deska

Podczas Sumy ponowione zostały Śluby Narodu, których autorem jest kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski. 
W Eucharystii odpustowej udział wzięli przedstawiciele Episkopatu Polski, Prymas Serbii a także kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, na ręce którego abp Polak złożył zapewnienie o modlitwie za Ojca Świętego Franciszka i rodziny w Dublinie.

Mszę św. poprzedziło misterium: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” w wykonaniu Jasnogórskiego Kwartetu Wokalnego „Cantus” i uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej z Częstochowy.

Na odpust Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przybyły kolejne tysiące pieszych i innych pielgrzymów. Aż o ponad 2,5 tys. w stosunku do roku ubiegłego wzrosła liczba pieszych, rowerowych i innych pątników. Tylko w ciągu ostatnich dni przyszło 33,5 tys. pielgrzymów. 

Na Jasnej Górze przygotowaniem do święta była nowenna. To jedyna nowenna przed świętem maryjnym. Ma zawsze charakter ogólnonarodowy i w tym roku wpisała się w dziękczynienie za odzyskaną przez Polskę wolność. Tegorocznym kaznodzieją był biskup pomocniczy arch. częstochowskiej Andrzej Przybylski. 

Na program jasnogórskiego odpustu składają się dzisiaj także m.in. droga krzyżowa po wałach jasnogórskich, różaniec i procesja eucharystyczna. Jak co roku wieczornej Mszy św. o godz. 19.00 na jasnogórskim szczycie, w patronalne święto Częstochowy, przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Dzisiejsze święto powstało z inicjatywy bł. Honorata Koźmińskiego, który po upadku Powstania Styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Królowej Polski.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze