PAP/Waldemar Deska

Jasna Góra: 60 tys. pielgrzymów na odpuście Matki Bożej Częstochowskiej

Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka, z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i ok. 60 tys. pielgrzymów na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości odpustowe Matki Bożej Częstochowskiej. Święto jest wyrazem wdzięczności za obecność Maryi w dziejach polskiego Narodu a w roku 100-lecia niepodległości okazją do podziękowania za wolność.

– Ojczyzna to nasz zbiorowy obowiązek i dobro wszystkich bez wyjątków Polaków – powiedział w czasie Mszy św. celebrowanej o godz. 11.00 na szczycie Prymas Polski. Abp Wojciech Polak podkreślał w kazaniu, że „wszyscy nosimy w sobie całe to dziedzictwo, któremu na imię Polska i na nas wszystkich ciąży wielki i święty obowiązek budowania sprawiedliwej jedności”.

Kaznodzieja zauważył, że „nie możemy jedynie dziękować za wolność i poprzestać na wspominaniu chwalebnej przeszłości. Trzeba nam wszystkim odważnie, mądrze angażować się w nasze teraz”. Za Janem Pawłem II przypomniał, że „wolność jest darem i zadaniem”.

Podkreślił, że „budowanie sprawiedliwej jedności wśród synów i córek jednej Ojczyzny musi odbywać się w zjednoczeniu wokół wspólnego dobra, w duchu pokory i otwarcia serca, nawrócenia i wzajemnej miłości, przebaczenia i pojednania”. – Trzeba zaniechania wzajemnych uprzedzeń i niechęci, które tak bardzo ranią, wyzbycia się zawiści i chęci zemsty – mówił abp Polak. 

Prymas Polski powiedział, że „obecność w tym świętym miejscu, w polskiej Kanie, u tronu naszej Matki i Królowej, zobowiązuje nas do dobrego użycia wolności, do budowania, a nie niszczenia”. Zauważył, że „Maryja jest w tym dla nas wsparciem i uczy nas oczyszczać intencje i z pokorą stawać wobec nowych wyzwań, czerpać ze stągwi, czyli zawierzyć Słowu Bożemu, aby doświadczać jego światła i jego skuteczności w naszym chrześcijańskim życiu”.

O. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów na początku Mszy św. przypomniał, że „tu, na Jasnej Górze, nieustannie odzyskujemy wolność wewnętrzną oraz godność przybranych dzieci Bożych”. – Jasna Góra to sanktuarium wolności, miejsce, w którym ludzka wolność nie tylko była ocalona, ale nade wszystko uświęcona i ukierunkowana na Boga – powiedział o. Generał. Zauważył, że „także i dziś wpisujemy w oblicze Bożej Matki rzeczywistość życia i prosimy dla nas wszystkich o prawe sumienia, czyste serca, o światłe umysły oddane sprawie Ojczyzny”.

PAP/Waldemar Deska

Podczas Sumy ponowione zostały Śluby Narodu, których autorem jest kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski. 
W Eucharystii odpustowej udział wzięli przedstawiciele Episkopatu Polski, Prymas Serbii a także kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, na ręce którego abp Polak złożył zapewnienie o modlitwie za Ojca Świętego Franciszka i rodziny w Dublinie.

Mszę św. poprzedziło misterium: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” w wykonaniu Jasnogórskiego Kwartetu Wokalnego „Cantus” i uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej z Częstochowy.

Na odpust Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przybyły kolejne tysiące pieszych i innych pielgrzymów. Aż o ponad 2,5 tys. w stosunku do roku ubiegłego wzrosła liczba pieszych, rowerowych i innych pątników. Tylko w ciągu ostatnich dni przyszło 33,5 tys. pielgrzymów. 

Na Jasnej Górze przygotowaniem do święta była nowenna. To jedyna nowenna przed świętem maryjnym. Ma zawsze charakter ogólnonarodowy i w tym roku wpisała się w dziękczynienie za odzyskaną przez Polskę wolność. Tegorocznym kaznodzieją był biskup pomocniczy arch. częstochowskiej Andrzej Przybylski. 

Na program jasnogórskiego odpustu składają się dzisiaj także m.in. droga krzyżowa po wałach jasnogórskich, różaniec i procesja eucharystyczna. Jak co roku wieczornej Mszy św. o godz. 19.00 na jasnogórskim szczycie, w patronalne święto Częstochowy, przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Dzisiejsze święto powstało z inicjatywy bł. Honorata Koźmińskiego, który po upadku Powstania Styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Królowej Polski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze