Papież z Wielkim Imamem Egiptu fot. EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT EDITORIAL

Kard. Guixot: papieże wciąż promują i rozwijają dialog międzyreligijny

„Mała grupa w służbie trzech czwartych ludzkości. Jej zadaniem jest zaangażowanie w promocję relacji braterskich i przyjacielskich z osobami różnych tradycji religijnych” – w ten sposób misję Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego przedstawia jej przewodniczący kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot.

Historia tej dykasterii watykańskiej sięga lat 60. XX wieku, kiedy papież św. Paweł VI powołał do życia Sekretariat dla Niechrześcijan. Było to jeszcze przed promulgacją deklaracji soborowej „Nostra aetate”. W roku 1988 Sekretariat zmienił nazwę i stał się tym, czym jest dzisiaj, czyli: Papieską Radą ds. Dialogu Międzyreligijnego. Ta nowa nazwa dykasterii bardziej ukazywała znaczenie dialogu z osobami różnych tradycji religijnych oraz stała się bardziej włączająca.

Zwyczajem Rady od wielu lat stało się wysyłanie orędzi z życzeniami do wiernych różnych religii z okazji ważnych dla nich świąt. W dialogu międzyreligijnym – według przewodniczącego – istotne jest, aby nie tracić niczego z własnej tożsamości, co mogłoby prowadzić do fałszywego irenizmu, ale jednocześnie przypominać z siłą i odwagę, że należy odstawić na bok stereotypy i trudności w budowaniu bardziej braterskiego świata.

>>> Dialog międzyreligijny jest częścią ewangelizacyjnej misji Kościoła

Szczególne znaczenia w tej dziedzinie nabiera dialog z islamem. 22 października 1974 roku Paweł VI powołał do życia Komisję ds. Relacji Religijnych z Muzułmanami w celu promowania i rozwijania kontaktów pomiędzy katolikami i muzułmanami.

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego zawsze starała się nawiązywać regularne kontakty z instytucjami i organizacjami muzułmańskimi, aby sprzyjać wzajemnemu poznaniu i zaufaniu, przyjaźni oraz współpracy. Zawarto porozumienia z różnymi instytucjami, zarówno sunnickimi, jak i szyickimi, mającymi siedzibę w krajach islamskich lub w krajach, w których większość stanowią muzułmanie, aby zapewnić możliwość regularnych spotkań, zgodnie z programami i procedurami uzgodnionymi przez strony. Papież Franciszek dał przykład i bogaty materiał do umocnienia oraz rozszerzenia dialogu islamsko-chrześcijańskiego. W 2019 roku odwiedził w ciągu niespełna sześćdziesięciu dni dwa kraje, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Maroko, gdzie islam stanowi zdecydowaną większość mieszkańców. Wreszcie, w dniach od 5 do 8 marca br. odbyła się ostatnia podróż apostolska do Iraku. Z punktu widzenia dialogu z islamem miały miejsce dwa ważne momenty. Wizyta kurtuazyjna u wielkiego ajatollaha Sayyida Ali Al-Husayni Al-Sistaniego, jednej z najbardziej symbolicznych i znaczących osobistości świata szyickiego, oraz modlitwa międzyreligijna w Ur zmierzały właśnie w kierunku budowania braterstwa między chrześcijanami i muzułmanami.

>>> Kard. Parolin: dialog międzyreligijny narzędziem walki z antysemityzmem

żydzi i muzułmanie
fot. Maciej Kluczka

Kard. Guixot podkreślił też znaczenie dialogu z religiami Dalekiego Wschodu, które są dobrze nastawione do kontaktów z Kościołem katolickim. Szczególnie w ostatnich latach widać wspólne zainteresowanie tematami społecznymi, takimi jak pokój, środowisko oraz migracje.

>>> Wlk. Brytania: pomagał Asii Bibi, teraz będzie odpowiadać za dialog międzyreligijny

„Papieże, począwszy od Soboru Watykańskiego II oraz w kolejnych latach poprzez swoje nauczanie promowali i rozwijali dialog międzyreligijny poprzez rozmowę ze światem, jak w przypadku Pawła VI, dialog pokoju Jana Pawła II, dialog miłości w prawdzie Benedykta XVI oraz dzisiaj dialog braterstwa papieża Franciszka – podkreślił kard. Ayuso Guixot. – Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że dialog z judaizmem nie leży bezpośrednio w kompetencji dykasterii, to jednak nasi bracia żydzi są często włączeni w różne wydarzenia w dialogu międzyreligijnym, w którym ważna pozostaje również współpraca ekumeniczna realizowana poprzez działania i publikacje ze Światową Radą Kościołów jako wyraz wspólnego świadectwa chrześcijańskiego”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze