fot. domena publiczna

Wlk. Brytania: pomagał Asii Bibi, teraz będzie odpowiadać za dialog międzyreligijny

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson mianował swego specjalnego wysłannika ds. wolności religijnej. Został nim były wiceprzewodniczący Partii Konserwatywnej 41-letni Rehman Chishti, imigrant z Pakistanu, syn muzułmańskiego imama.
 

Jego zadaniem będzie nadzorowanie wysiłków ministerstwa spraw zagranicznych w dziedzinie wspierania współpracy międzyreligijnej, promowanie tolerancji, a także pomagania prześladowanym chrześcijanom. Dotychczas te sprawy leżały w gestii innego pakistańskiego imigranta lorda Tariqa Ahmada, sekretarza stanu w ministerstwie spraw zagranicznych.

fot. domena publiczna

Johnson wyjaśnił, że na nowym stanowisku Chishti będzie mógł „budować na istotnej pracy, jaką już wcześniej wykonał w tej dziedzinie”. Działał on bowiem m.in. na rzecz uwolnienia Asii Bibi – pakistańskiej chrześcijanki skazanej na karę śmierci za rzekome bluźnierstwo, a także podejmował starania o przyznanie jej azylu w Wielkiej Brytanii. Napisał wówczas list do brytyjskiego rządu, pod którym podpisało się 125 parlamentarzystów.

Zdjęcie: premier Zjednoczonego Królestwa, Boris Johnson, fot. VICKIE FLORES, PAP

>>> Asia Bibi: modlę się na różańcu od Franciszka

Chishti przypomniał, że wraz z rodziną osiedlił się w Zjednoczonym Królestwie, gdy miał sześć lat. Jego ojciec pełnił funkcję imama. – Zawsze mogliśmy otwarcie i swobodnie praktykować naszą wiarę. Pragnę zapewnić każdemu obywatelowi na świecie możliwość korzystania z tego podstawowego prawa. Wolność religijna jest jednym z fundamentów wolnego społeczeństwa – oświadczył brytyjski polityk.

Zobacz także
Wasze komentarze