Fot. cathopic.com

Kard. Hollerich: bez zmian w Kościele Ewangelia staje się niezrozumiała

Kard. Jean-Claude Hollerich wezwał Kościół katolicki do zmian. „Musimy się zmienić, inaczej Dobra Nowina nie będzie już rozumiana” – powiedział w poniedziałek wieczorem na prezentacji książki w Rzymie arcybiskup Luksemburga, który odgrywa też kluczową rolę w światowym Synodzie Biskupów zwołanym przez papieża Franciszka.

„Jednym ze sposobów na zmiany, powiedział, jest synodalność, czyli gotowość do rozważania poglądów innych i kwestionowania własnych stanowisk przy podejmowaniu decyzji. „Kościół musi słuchać, zamiast dawać skomplikowane odpowiedzi, których nikt nie rozumie, na pytania, których nikt nam nie zadał” – podkreślił kard. Hollerich.

„Szczególnie młodzi ludzie odwracają się od Kościoła”, zwrócił uwagę kardynał. Nie widzą oni w Kościele rozwiązania, ale część problemu. Jednocześnie wielu młodych ludzi ma lęki, np. przed wojną na Ukrainie, zmianami klimatycznymi, pandemią czy koniecznością życia bez miłości. „Tych młodych ludzi nie ma w naszych kościołach. Musimy do nich pójść” – powiedział kard. Hollerich.

>>> 10 cytatów św. Hieronima, które pomogą Ci bardziej docenić Pismo Święte

Kardynał mówił o tym podczas prezentacji zredagowanej przez niego książki „Iniziare dai molti” („Zacznij od wielu”), której teologiczne rozważania mają pomóc w przezwyciężeniu dualizmu między światem duchowym i świeckim w ramach watykańskiej inicjatywy „Ocalić braterstwo”.

O Synodzie Biskupów kard. Hollerich mówił też obszernie w wywiadzie dla chorwackiej gazety katolickiej „Glas Koncila”. Kardynał zapowiedział „element Taizé” na początku zgromadzenia synodalnego w Rzymie jesienią b.r. Papież Franciszek będzie się modlił z prawosławnym patriarchą Konstantynopola i innymi przywódcami chrześcijańskimi – co, jak powiedział, jest pierwszym w historii przypadkiem, „kiedy następca apostoła Piotra prosi chrześcijan innych wyznań o modlitwę za synod Kościoła katolickiego”. Kardynał zwrócił też uwagę, że „rozeznanie”, do którego często wzywa Franciszek w odniesieniu do synodu, jest dobrze znane prawosławnym.

Kard. Hollerich wezwał do „diagnozy tego, co poszło nie tak” w odniesieniu do projektu reformy „droga synodalna” Kościoła katolickiego w Niemczech. Jeśli Kościół jest „zbyt narodowy”, jak w Niemczech, to grozi mu „kręcenie się wokół siebie” i popadanie w czarno-białe myślenie. Kardynał stwierdził, że w krajach sąsiednich, takich jak Luksemburg, Szwajcaria czy Austria, tak nie jest, „chociaż ludzie myślą tam tak samo jak Niemcy”. Spotkania i dyskusje stają się synodem w prawdziwym sensie tylko wtedy, „gdy dotyczą drogi – w przeciwnym razie stają się wojną na koncepcje”.

„Papież Franciszek miał na myśli coś innego w swojej idei synodu niż przypominające związki zawodowe zorganizowane stowarzyszenia katolików”, powiedział kardynał. Jego zdaniem centralne znaczenie ma raczej to, że reforma Kościoła „wyrasta z bazy”, przy czym dla Franciszka decydująca była „wizja ludu Bożego” doświadczona w Ameryce Południowej. Papież skrytykował też fakt, że Kościół w Niemczech jest zbyt zajęty sobą i własnymi strukturami, natomiast prawie nie daje miejsca „misji”. „To nie jest Kościół, który służy światu, ale sobie. Taki, który daje mało miejsca Duchowi Świętemu” – powiedział kardynał.

Fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Kard. Hollerich stanowczo domaga się, aby Kościół dał kobietom więcej miejsca w podejmowaniu decyzji, a także odpowiedzialności duszpasterskiej i sprawił, aby kobiety czuły się mile widziane. „Społeczeństwo bez kobiet nie jest zdrowe. Mężczyźni przyzwyczajają się do tego i rozwijają pewne negatywne postawy wobec kobiet. To jest klerykalizm” – zaznaczył i dodał „Jezus nigdy nie żartował sobie z kobiet, dlatego kobiety poszły za nim. W jego diecezji kobieta jest szefem formacji i głosi również kazania dla pielgrzymów w swoim kościele katedralnym, „w pełnej zgodności z prawem kanonicznym, ponieważ jest to poza mszą św.”, poinformował kardynał. Jednak święcenia kapłańskie dla kobiet powinny być rozważane dopiero po wprowadzeniu w życie zwiększonego zaangażowania duszpasterskiego kobiet, a także po wyrażeniu zgody przez Kościoły prawosławne.

>>> Jaki jest sens jałmużny? Pismo Święte odpowiada

Kard. Hollerich pełni ważną funkcję relatora generalnego XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który odbędzie się w październiku 2023 i 2024 roku

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze