fot. PAP/Radek Pietruszka

Kard. Kazimierz Nycz: powinna być respektowana autonomia Kościoła i państwa

W czasie noworocznego spotkania z samorządowcami kard. Kazimierz Nycz powiedział, że w podstawowych punktach autonomia Kościoła i państwa powinna być respektowana. Zaznaczył, że na przechyleniu w jednym czy w drugim kierunku zawsze tracą obie strony.

Składając w czwartek w Domu Arcybiskupów Warszawskich noworoczne życzenia samorządowcom, metropolita warszawski zwrócił uwagę, że „niejasność i spory, niedookreślony zamęt, w którym ostatnio żyjemy, czasem jest gorszy niż określone zło”. Według niego dotyczy to nie tylko toczącej się wojny na Ukrainie i w Strefie Gazy, ale również w Europie, a nawet „nie brakuje go w Polsce”.

Zaznaczył, ostatnie tygodnie nie są proste dla samorządowców i dla zwykłych wiernych. „Podziały idą bardzo głęboko wśród świeckich, ale także księży – zwłaszcza w kwestii tematów, które ich dotyczą, bo trudno, żeby nie reagowali na sprawy społeczne czy polityczne” – powiedział hierarcha.

Kard. Nycz zwrócił uwagę, że zamętu nie brakuje także w Kościele. „Stawia on znaki zapytania ludziom w kwestii rzymskiej – papieża Franciszka, synodu o synodalności, ale także kwestii relacji Kościoła lokalnego, jakim jest Kościół katolicki w Polsce do państwa jako takiego, w tym również samorządu” – powiedział.

>>> Kard. Kazimierz Nycz: rozmowa o religii w szkole jest potrzebna, ale bez dyskusji ideologicznej

Metropolita warszawski przypomniał, że zgodnie z zasadą konkordatu, która – jak zaznaczył – „jest także zasadą soborową, istnieje autonomia Kościoła i państwa, która w podstawowych punktach powinna być respektowana”. „Na jednym czy drugim przechyleniu zawsze tracą obie strony – po głowie dostaje strona państwowa, ale też Kościół, co niestety obserwujemy przy różnych okazjach” – ocenił.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Kardynał odniósł się także do zbliżających się wyborów samorządowych. Przypomniał, że celem działania osób piastujących władzę „powinno być zawsze dobro wspólne miasta czy gminy”. „Chciałbym, żebyśmy mogli mądrze kibicować w waszej kampanii przede wszystkim poprzez refleksję, modlitwę, ciszę i życzliwość” – oświadczył. „Od 17 lat jestem w Warszawie i nigdy, poza jakimiś drobnymi sprawami, nie było problemów na styku samorząd i Kościół diecezjalny. Wręcz przeciwnie, spotykałem się z ogromną życzliwością” – powiedział kard. Nycz.

Metropolita warszawski powiedział, że „współpraca między parafią a samorządem jest nieunikniona”, ale – jak podkreślił – „powinna być prowadzona przy poszanowaniu pewnych zasad i współpracy”. Wśród zagadnień wspólnej aktywności wymienił oświatę, działalność charytatywną i troskę o kulturę. „Dyskusja wokół oświaty, w tym również obecność religii w szkole, rozpędza się i nie wiadomo, gdzie się zatrzyma” – powiedział kardynał. „Myślę, że tą dziedziną zainteresowany jest także samorząd” – dodał.

Zaznaczył, że kwestie, które są nierozwiązane, nieprzedyskutowane, nieomówione stają się z czasem tym, co może poróżnić osoby i zepsuć wzajemne relacje.

Metropolita warszawski podziękował także samorządowcom za ich wsparcie w zakresie utrzymania i renowacji zabytkowych świątyń. Poinformował, że samorząd przeznaczył na to blisko 40 mln zł.

W czasie spotkania referat na temat zadań samorządów według nauki społecznej Kościoła katolickiego wygłosił bp Piotr Jarecki.

W spotkaniu wziął także udział biskup pomocniczy Rafał Markowski. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze