Kard. Kurt Koch na Słowacji: religia nie jest sprawą prywatną!
„Dzisiaj mamy tendencję do mówienia: nie, religia to rzecz prywatna. Oczywiście, religia jest czymś osobistym, ale nie jest prywatna! Jeśli religia nie jest publiczna, społeczeństwo nie jest zdolne do dialogu międzyreligijnego, a przecież ten dialog jest podstawą pokoju.” Kard. Kurt Koch powiedział to w wywiadzie dla Radia Watykańskiego (RW) na zakończenie trzydniowej wizyty na Słowacji.
Prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan udał się w dniach 28-30 marca do Bratysławy i innych miast słowackich. W programie znalazły się liczne spotkania w ramach dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego, w tym sympozjum na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Trnawie na temat „Synteza siedmiu lat dialogu międzyreligijnego między wspólnotami żydowskimi i katolickimi na Słowacji”.
Kard. Kurt Koch w rozmowie z RW powiedział, że w różnych miejscach Słowacji przeżywał spotkania, chwile ekumenizmu, wizyty w miejscu pamięci o walce o wolność. Na zakończenie tej wizyty, jak powiedział, „wyniósł w sercu wiele rzeczy”:
„Przede wszystkim mogłem zwiedzić ten piękny kraj, a następnie pogłębić swoją wiedzę o realiach ekumenicznych. Mieliśmy na przykład audiencję u metropolity Rościsława, zwierzchnika Kościoła prawosławnego, bardzo serdeczne spotkanie w celu pogłębienia tych relacji. Byłem na wydziale teologicznym w Preszowie, gdzie poruszono bardzo ważny temat: jak osiągnąć komunię sakramentalną między prawosławnymi i katolikami. Było wiele innych spotkań z radami ekumenicznymi, w Koszycach i w Bratysławie. Jestem pod wielkim wrażeniem bardzo dobrego dialogu między Kościołem a państwem, który ma na celu pogłębienie rzeczywistości wolności religijnej w społeczeństwie. A to jest bardzo ważne, bo religia jest sprawą publiczną” – powiedział kardynał.
>>> Kard. Kurt Koch: modlitwa jest najlepszą drogą do jedności chrześcijan
Na koniec wizyty odbyło się spotkanie na temat dialogu katolicko-żydowskiego. „Ten dialog jest podstawą wszystkiego, ponieważ mamy szczególne relacje z narodem żydowskim i ważne jest, aby je pogłębić. Myślę, że dialog katolicko-żydowski przyczynia się także do pogłębienia dialogu ekumenicznego dla wszystkich Kościołów i wszystkich wspólnot, które mają swoje korzenie w judaizmie” – powiedział kard. Koch, który jest odpowiedzialny za ten dialog także ze strony watykańskiej. „Słowacja mogłaby służyć jako laboratorium w tym względzie” – dodał.
>>> Kard. Kurt Koch: Franciszek praktykuje ekumenizm przyjaźni
„Myślę, że każdy kraj ma swoje własne zadanie, ponieważ sytuacje i tendencje są bardzo różne i każdy prowadzi dialog na swój sposób w swoim kraju. Może to również pomóc innym w dialogu na poziomie uniwersalnym, który jest nam potrzebny. Bez tych dialogów na poziomie regionalnym nasza praca jest bardzo trudna. I w tym sensie, również w ekumenizmie, wkład dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego jest bardzo ważny. Bardzo się cieszę, że widzę wzrost tej rzeczywistości także na Słowacji” – powiedział prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |