Fot. Youtube/ICI Québec

Kard. Marc Ouellet o niemieckich biskupach: nie wydaje się, aby stanowiska uległy zmianie

Były prefekt Dykasterii do spraw Biskupów, kardynał Marc Ouellet PSS spodziewa się „niewiele” po rozmowach między niemieckimi biskupami a wysokim przedstawicielami Stolicy Apostolskiej na temat drogi synodalnej i sytuacji Kościoła w Niemczech. Kanadyjski purpurat kurialny udzielił wywiadu portalowi Communio.de na temat zaplanowanego na piątek 22 marca pierwszego spotkania  obydwu stron w Rzymie.

„Poza obietnicą odroczenia decyzji w sprawie Rady Synodalnej, nie wydaje się, aby stanowiska uległy zmianie” – uważa kard. Ouellet. Niemieccy biskupi na wiosennym zgromadzeniu plenarnym, pod wpływem wyraźnych nacisków Stolicy Apostolskiej nie głosowali nad statutami Komisji Synodalnej, która ma przygotować Radę Synodalną – której utworzenie Watykan zdecydowanie skrytykował

„Potrzeba łaski powszechnej komunii, aby pomóc temu dialogowi osiągnąć porozumienie, które będzie akceptowalne dla obu stron” – powiedział z przekonaniem kardynał. „Partnerzy dialogu zmienili się do pewnego stopnia po stronie rzymskiej i byłoby pożądane, aby to samo stało się po stronie episkopatu niemieckiego” – wskazał.

>>> Kard. Hollerich krytykuje niemiecką „drogę synodalną”

Jego zdaniem w Niemczech można zaobserwować duży dystans między teologią uniwersytecką a konkretnym życiem religijnym zwykłych wierzących. Odnosząc się do kwestii nadużyć duchownych, które są formalną przyczyną postulowanych przez niemiecki Kościół reform, kard. Ouellet stwierdził: „Nadużycia należy traktować poważnie z naukowego i socjologicznego punktu widzenia. Ale planowane rozwiązania mające na celu przeciwdziałanie zachowaniom dewiacyjnym, a czasem przestępczym, są od tego dalekie”. Były prefekt Dykasterii do spraw Biskupów jest przekonany, że nadużycia „wynikają przede wszystkim z ludzkiej słabości grzesznych duchownych, a nie ze struktur kościelnych jako takich”. Oznacza to, że „istnieje duża różnica między synodalnością promowaną przez papieża Franciszka a metodologią, propozycjami i zorientowaną na reformy mentalnością niemieckiej drogi synodalnej” – powiedział w wywiadzie dla Communio.de kardynał Marc Ouellet.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze