Poznań: Wielkopostne modlitwy z krzyżem z dębu z X wieku

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Krzyż z dębu z X wieku peregrynować będzie w czasie Wielkiego Postu między poznańskimi świątyniami w ramach wydarzenia „Kościoły Stacyjne Miasta Poznania”. W tym roku przypada 1050. rocznica powołania pierwszego na ziemiach polskich biskupstwa w Poznaniu.

Modlitwy w kolejnych świątyniach miasta – co dzień w innej – będą się odbywać od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej.

Pierwsze biskupstwo polskie powstało w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka I. Historię polskiej hierarchii kościelnej zapoczątkował ustanowiony przez papieża Jana XIII biskup Jordan. Pierwsza katedra na ziemiach polskich stanęła na poznańskim Ostrowie Tumskim.

Ks. Krystian Sammler z Kurii Metropolitalnej w Poznaniu poinformował, że w tym roku pielgrzymowanie stacyjne organizowane jest w nawiązaniu do rocznicy 1050-lecia pierwszego polskiego biskupstwa.

„Dla podkreślenia jubileuszu oraz wielkiego dziedzictwa Kościoła, od stacji do stacji peregrynować będzie krzyż, który został wykonany z czarnego dębu pochodzącego z X wieku, wydobytego na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Znajduje się na nim wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego wzorowany na odnalezionej na wielkopolskiej ziemi pasyjki z początków XII wieku, która znajduje się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu” – powiedział.

„Kościoły Stacyjne Miasta Poznania” zainauguruje w Środę Popielcową w poznańskiej katedrze metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. W całym przedsięwzięciu uczestniczyć będzie 35 kościołów stacyjnych.

Tradycja stacyjnego pielgrzymowania wywodzi się z Rzymu, sięga przełomu IV i V wieku. Inicjatywa ma pomóc w dobrym przeżyciu Wielkiego Postu.

Obchody 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce zostały zainaugurowane w grudniu ub. roku. Jubileusz przybycia pierwszego biskupa do Poznania odbywa się pod hasłem „Poznań. Chrystus i my”. Kulminacja obchodów zaplanowana jest na 22-24 czerwca.

W ramach obchodów zaplanowano sympozja naukowe poświęcone historii biskupstwa poznańskiego oraz liczne wydarzenia artystyczne. We wrześniu w Poznaniu obradować będzie sesja plenarna Rady Konferencji Episkopatów Europy. Obchody jubileuszowe w parafiach archidiecezji poznańskiej odbędą się 19 maja w wigilię Zesłania Ducha Świętego. W październiku odbędzie się dziękczynna pielgrzymka do Rzymu.

Fot. episkopat.pl

Zobacz także
Wasze komentarze