Kard. Marx: „nie” dla ksenofobii i rasizmu

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Ksenofobia, zniesławianie innych religii przy nadmiernym podkreślaniu własnego narodu, rasizm, antysemityzm i obojętność na ubóstwo w świecie” to dla kard. Reinharda Marxa „czerwona linia”, której chrześcijanin nie powinien przekraczać. Przewodniczący niemieckiego episkopatu w wywiadzie dla „Nürnberger Nachrichten” mówił o wytycznych dla zaangażowania społecznego i politycznego katolików w Niemczech.

„Demokracja potrzebuje rzeczowej debaty, którą kształtuje to, że interesujemy się drugim człowiekiem i jego zdaniem” – stwierdził kard. Marx i zaznaczył, że „jeśli jednak spiskujące wspólnoty jedynie się od siebie izolują, to jest to zagrożenie dla demokracji”.

Zapytany o radykalną partię Alternatywa dla Niemiec, arcybiskup Monachium stwierdził, że każda polityczna debata wymaga uczciwości. „Nie można przejąć stylu podżegaczy i fundamentalistów” – przestrzegł przewodniczący niemieckiego episkopatu dodając, że w debacie publicznej należy „rozbroić język. Sukces można osiągnąć rzeczowością i szacunkiem”.

Jako przykład kard. Marx wymienił parafie i instytucje kościelne w Niemczech. Jego zdaniem Kościół powinien „stworzyć przestrzeń, gdzie można się z należytym szacunkiem i otwartością spotkać i uczciwie rozstrzygnąć konflikty”.

Kard. Marx: „nie” dla ksenofobii i rasizmu
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze