Kard. Michael Czerny SJ: przesłanie papieża na Wielki Post jest o wolności i dla wolności
Oferowana przez Boga wolność musi być pożądana i przyjęta. I nawet Bóg nie może tego zrobić za nas – podkreślił kard. Michael Czerny SJ, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka na konferencji w Watykanie prezentującej przesłanie papieża Franciszka na Wielki Post.
„Przesłanie Papieża kładzie silny nacisk na wolność. To przesłanie wolności i dla wolności. W czasie, gdy zbyt wiele trudności ciąży na każdym z nas, Ewangelia otwiera drogę na pustyni i ogłasza nam, że nasza niewola już się skończyła, naprawdę się skończyła” – zaznaczył kard. Czerny. Dodał, że „życie i wiara są ze sobą ściśle zjednoczone”. W związku z tym „przyjmując dar Wielkiego Postu, każda wspólnota chrześcijańska może towarzyszyć swoim członkom w stawianiu czoła wyzwaniom naszych czasów. Bo – możecie wierzyć lub nie – zmiany, na które liczy świat, zaczynają się od zmian w każdym z nas” – podkreślił prefekt dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
>>> Papież Franciszek: Wielki Post to czas nawrócenia, czas wolności
„Ten Wielki Post może być również nawróceniem społecznym” – zaapelowała prof. Emilia Palladino z Uniwersytetu Gregoriańskiego. Wskazała na niektóre problemy społeczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2023 r. trzy na dziesięć osób nie miało dostępu do podstawowych usług zdrowotnych, a szacuje się, że dwa miliardy ludzi będzie musiało ograniczyć posiłki, aby pokryć koszty opieki medycznej i leków. Ponadto w 2023 r. 152 miliony dzieci i nastolatków było ofiarami przymusowej pracy, „a o handlu ludźmi słyszymy niemal codziennie” – wskazała prof. Palladino podkreślając, że tak ważne jest słuchanie Papieża Franciszka, który wzywa właśnie do nawrócenia społecznego.
Artysta Mauro Pallotta („Maupal”) dał świadectwo pracy w więzieniu, gdzie był zaangażowany w kilka projektów w zakładach karnych. „Praca z więźniami daje nieoczekiwane bogactwo, często spotykasz ludzi, którzy przeżyli piekło, a teraz wiedzą lepiej niż ktokolwiek inny, jaka jest droga do nieba. Spotkałem ludzi, którzy przeszli przez pustynię i paradoksalnie osiągnęli wolność, wewnętrzną wolność, wolność, którą daje Bóg. Inni nadal są w drodze, idą przez pustynię, ale chociaż horyzont nie daje żadnych oznak orzeźwienia, idą dalej, pewni, że nadejdzie ulga”. Dodał, że bycie z więźniami i dawanie im, poprzez sztukę, narzędzia do szybszego posuwania się naprzód i pomagania im w przekraczaniu granic ich własnych słabości i przeszłości jest nie tylko odpowiedzialnością, ale także doświadczeniem, które sprawia, że on sam również poznaje smak wolności na codziennych pustyniach.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |