kard nycz, fot. episkopat.pl

fot. episkopat.pl

Kard. Nycz będzie przewodniczył dziękczynnej Mszy św. w 100. rocznicę niepodległości

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Dziękczynnej Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przewodniczyć będzie 11 listopada metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Wezmą w niej udział przedstawiciele najwyższych władz państwa z Prezydentem RP, Prezesem Rady Ministrów oraz Marszałkami Sejmu i Senatu na czele.

Uroczysta Msza święta dziękczynna rozpocznie się o godz. 9.00. Koncelebrze przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W trakcie Eucharystii nastąpi odmówienie Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia za odzyskanie niepodległości. Prezydent Andrzej Duda dokona zapalenia Świecy Niepodległości.

Świeca Niepodległości, która znajduje się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie 11 listopada zapłonie po raz trzeci w historii wolnej Polski. Została ona ofiarowana Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 roku z poleceniem, by zapalono ją, kiedy Polska odzyska wolność.

Po Mszy św., z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej będzie miała miejsce uroczystość posadzenia 7 dębów na cześć siedmiu Ojców Wolności – osób, które walnie przyczyniły się do odzyskania Niepodległości w 1918 roku.

W uroczystości wezmą udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

O godz. 17.00 w Świątyni Opatrzności Bożej nastąpi światowa premiera wielkiej formy oratoryjnej „Missa Solemnis”, autorstwa Pawła Muzyki, napisanej jako wotum wdzięczności z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Godzinę później rozpocznie się wspólne z 1000-osobowym połączonym chórem organizacji polonijnych śpiewanie pieśni religijnych o tematyce niepodległościowej.

Z okazji jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w planach jest również rozprowadzanie cegiełek w postaci repliki Świecy Niepodległości, do której zostanie dołączony Akt Dziękczynienia Polski do samodzielnego odmawiania w intencji Ojczyzny. Akcja ma przy okazji wesprzeć kontynuację pracy w świątyni.

Zobacz także
Wasze komentarze