Kard. Nycz: każdy szpital jest dziś szczególną Kaną Galilejską
Lourdes jest Kaną Galilejską dla ludzi chorych i cierpiących, a my dziś jesteśmy w tej szczególnej Kanie, jaką jest każdy szpital, zwłaszcza ten, gdzie jest leczonych najwięcej osób na współczesną pandemię, jaka dotknęła świat, Europę i Polskę – mówił w czwartek kard. Kazimierz Nycz w auli Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Wraz z nuncjuszem apostolskim metropolita warszawskim odprawił tam Mszę św. w Światowym Dniu Chorych.
Aula, w której sprawowana była Msza św., była dostępna tylko dla zaproszonych przedstawicieli chorych oraz służby zdrowia w reżimie sanitarnym. Obecnie CSK MSWiA jest szpitalem jednoimienny, dlatego uczestnictwo dla pozostałych osób było możliwe tylko za pośrednictwem internetu. Mszy św. przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, a homilię wygłosił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. „Tę Mszę świętą ofiaruję za wszystkich chorych, zwłaszcza w tym szpitalu. Za dyrekcję, lekarzy, personel medyczny i pozostałych pracowników, za pracowników transportu medycznego, wolontariuszy a także w intencji tych wszystkich, którzy polegli w walce z wirusem” – powiedział we wstępie do liturgii abp Pennacchio. W homilii kard. Nycz podziękował najpierw dyrekcji szpitala MSWiA za to, że w Światowym Dniu Chorych, mimo pandemii możliwa była, przeprowadzona w bezpieczny i zgodny z normami sanitarnymi sposób, celebracja Mszy świętej dla pacjentów i personelu medycznego warszawskiej placówki.
„Byłoby źle, gdybyśmy przez prawie 30 lat, gdy istnieje Światowy Dzień Chorych, chodzili do szpitali w Warszawie i całej Polsce z modlitwą, a w tym roku, kiedy trzeba być szczególnie blisko ludzi chorych i tych, którzy się nimi opiekują, uciekli gdzieś z tą Mszą świętą, nawet do najbliższych kościołów” – zaznaczył kardynał. Jak dodał, „symbol jest w tym, że właśnie tu, w środku tego szpitala, Chrystus pod postacią chleba i wina, uobecnia swoją krzyżową ofiarę, jest obecny ze swoim ludem, tym ludem cierpiącym”. Nawiązując do czytań mszalnych, opisujących przemianę wody w wino przez Chrystusa w Kanie Galilejskiej, kard. Nycz zwrócił uwagę na szczególną rolę sług, co w kontekście funkcjonowania szpitali wskazuje na wielkie zaangażowanie całego personelu medycznego stojącego u boku chorych i cierpiących. Metropolita przypomniał, że w szpitalu MSWiA mieszczą się relikwie św. Jana Pawła II, który w 1992 r. ustanowił Światowy Dzień Chorych, mający przypadać zawsze 11 lutego, we wspomnienie pierwszego ukazania się Maryi św. Bernardecie Soubirous w Lourdes (1858 r.).
>>> Czy sakrament namaszczenia chorych odpuszcza grzechy?
Lourdes zaś jest Kaną Galilejską dla ludzi chorych i cierpiących – podkreślił kard. Nycz. – Setki, tysiące, dziesiątki i setki tysięcy, miliony w ciągu tych 150 lat przybywało ze swoimi chorymi do Lourdes, nie negując, ani nie umniejszając znaczenia lekarzy i pielęgniarek, całej służby zdrowia, ich pracy, natomiast szukając także oparcia w modlitwie i tej cudownej przemianie, jaka dokonała się w Kanie Galilejskiej. – Dzisiaj jesteśmy w tej szczególnej Kanie, jaką jest każdy szpital, zwłaszcza ten szpital, w którym jest leczonych najwięcej na współczesną pandemię, która dotknęła świat, Europę i Polskę – powiedział kard. Nycz. Zgodnie z pkt. 15 „Karty Praw i Obowiązków pacjenta Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie”, pacjenci placówki mają prawo do opieki duszpasterskiej w kaplicy szpitalnej lub w oddziale. Opieka jest sprawowana przez kapelana szpitalnego wyznania rzymskokatolickiego. Na terenie CSK MSWiA funkcjonuje kaplica wyznania rzymskokatolickiego (I piętro). Nabożeństwa odbywają się w dni powszednie o godz. 16.30, a w niedziele i święta o g. 10.00.
Istnieje ponadto możliwość kontaktu z kapelanem w niedziele i święta w godz. 9.30-13.00, a w pozostałe dni w godz. 15.00-21.00. Tel. dyżurny: 888 408 408. Zespół duszpasterski szpitala tworzą o. Zdzisław Gardocki SJ, o. Witold Sokołowski SJ, o. Sylwester Jasiak SJ oraz nazaretanka s. Stefania Janiak. Opieka duszpasterska innego wyznania niż rzymskokatolickiego jest możliwa, gdy pacjent poinformuje o tym pielęgniarkę lub bezpośrednio pod numerami telefonów. Wierni prawosławni mogą się kontaktować z parafią św. Marii Magdaleny – tel. 22 619 84 67 lub parafią św. Jana Klimaka – 22 836 68 16. Wierni Kościoła Ewangelicko-Reformowanego pod nr tel. 22 831 23 83 lub 605 680 557 (proboszcz parafii: Michał Jabłoński). Wyznawcy judaizmu mogą się skontaktować z Gminą Wyznaniową Żydowską (22 624 14 84 w godz. 9-16 lub 504 905 823). Kontakt udostępnia też Towarzystwo Biblijne i Traktatowe „Strażnica” (602 395 777).
>>> Prymas: czas spędzony z chorym, potrzebującym, opuszczonym jest czasem świętym
Współorganizatorem uroczystej Mszy św. było Duszpasterstwo Środowisk Medycznych funkcjonujące przy kościele św. Zygmunta na warszawskich Bielanach. Jest to miejsce, w którym swoje początki ma ruch hospicyjny Warszawie. Pierwsze hospicjum założone w 1987 r. przez Katarzynę Dembińską powstało właśnie tam. Na bazie lekarzy i zespołu hospicjum powstał też Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej. Drugi powód to lokalizacja – kościół św. Zygmunta położony jest niedaleko Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego a duszpasterstwo będzie otwarte również na studentów nowopowstałych kierunków medycznych UKSW.
Co niedzielę o godz. 17.30 w kościele św. Zygmunta jest odprawiana Msza św. dla środowiska medycznego. Zaproszeni są na nią nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale też farmaceuci, rehabilitanci, fizjoterapeuci, laboranci, ratownicy medyczni, opiekuni medyczni a także wolontariusze hospicyjni czy domów opieki społecznej. Do tej pory w archidiecezji warszawskiej duszpasterstwo służby zdrowia funkcjonowało w małych, kilkunastoosobowych grupach i one nadal będą kontynuowały wypracowane przez siebie formy spotkań. Własne spotkania mają m.in. lekarze ze Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich, podobnie pielęgniarki z analogicznego stowarzyszenia. Medycy spotykają się też na Żoliborzu przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który jest uznawany za patrona służby zdrowia w Warszawie. Spotkania grupy etycznej odbywają się przy kościele oo. orionistów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |