Radek Pietruszka, PAP

Kard. Nycz: pojednanie i przebaczenie są warunkiem życia między ludźmi

Modlimy się dziś w parafiach całej naszej Ojczyzny za tych, którzy zginęli w kampanii wrześniowej i całej sześcioletniej okrutnej wojnie. Modlimy się także o pojednanie i przebaczenie, które są warunkiem życia między ludźmi – powiedział kard. Kazimierz Nycz w archikatedrze warszawskiej, gdzie 1 września sprawowana była Msza św. w intencji pokoju na świecie.

W słowie wstępnym do liturgii metropolita warszawski przypomniał, że II wojna światowa w swoim okrutnym przebiegu zaczęła się w Polsce, która została zaatakowana jako pierwsza – „osamotniona, mimo obietnic, przez inne narody europejskie”. – Stawiła czoło w kampanii wrześniowej: 900 tys. żołnierzy stanęło naprzeciw dwukrotnie większej armii niemieckiej, dzielnie się broniło. Zginęło w samej kampanii ponad 70 tys. żołnierzy, a w całej wojnie 6 mln Polaków, w tym 3 mln pochodzenia żydowskiego – powiedział kardynał.

>>Spotkać Boga w Auschwitz [ROZMOWA]

Przypomniał też, że ten dramatyczny dzień 1 września wspominany jest dzisiaj, po 80 latach, w różnych miejscach, m.in. w Wieluniu, na Westerplatte i w Warszawie. Msze święte w intencji pokoju i upamiętniające ofiary II wojny światowej w 80. rocznicę jej wybuchu odprawiają ponadto 1 września biskupi we wszystkich katedrach w Polsce. – Wspominamy ten dzień na modlitwie, modlimy się także w parafiach całej naszej Ojczyzny za tych, którzy zginęli w kampanii wrześniowej i w całej sześcioletniej, okrutnej wojnie – mówił hierarcha, dodając, że modlimy się także o pokój na świecie, „bo mamy doświadczenie i wiemy, że te wojny się powtarzają w różnych miejscach świata, także w Europie”.

EPA/NATIONAL DIGITAL ARCHIVE POLAND

Modlitwa o pojednanie i przebaczenie, które jest warunkiem życia między ludźmi

Jest to także – zaznaczył kard. Nycz – modlitwa o pojednanie i przebaczenie, które jest warunkiem życia między ludźmi.

W miejsce homilii proboszcz katedralnej parafii ks. Bogdan Bartołd odczytał tekst słowa niemieckich i polskich biskupów w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Kard. Nycz zaznaczył, że jest to słowo „ku zadumie: żeby nigdy więcej!”. – Nawiązują do tego dzisiejsze czytania mszalne – mówią o pokorze, o niezajmowaniu pierwszych miejsc, gdyż „ostatni będą pierwszymi” – przypominał kardynał. – Bardzo często ten brak pokory sprawia, że dzieją się między ludźmi różne niedobre rzeczy, co prowadzi właśnie do takich wydarzeń, jakie dzisiaj wspominamy – dodał metropolita warszawski.

Hierarchowie obu krajów przypomnieli we wspólnym słowie, że Polska stała się pierwszą ofiarą II wojny światowej, cierpiąc prawie sześć lat pod okupacją, czemu towarzyszyły niezliczone okrucieństwa i niszczycielska polityka eksterminacji narodu polskiego, zwłaszcza ludności żydowskiej.

>>Wieluń: uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Biskupi polscy i niemieccy podkreślili, że „aby przezwyciężyć cierpienia wojny i ich bolesne wspomnienia, wszyscy musimy szczerze uczestniczyć w procesie pojednania między naszymi narodami”.

„Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości” – napisali i wezwali do modlitwy o pokój. Zaznaczyli, że „od nas dzisiaj zależy umacnianie i pogłębianie jedności Europy, mimo historycznych odrębności poszczególnych narodów i państw, ale zbudowanej na chrześcijańskich podstawach”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze