kard. Kazimierz Nycz uczestniczy w 8. Wigilii z Ubogimi, zorganizowanej przez Wspólnotę Sant’Egidio w Warszawie. fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Kard. Nycz: pomoc ubogim to obowiązek Kościoła

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dzień ubogich ma przypominać Kościołowi, że troska i pomoc ludziom ubogim jest stałym obowiązkiem wierzących – wskazuje metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przed Światowym Dniem Ubogich.

Jak przypomniał hierarcha, papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Ubogich na niedzielę, poprzedzającą uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – w tym roku przypada ona 19 listopada. „To bardzo ważna decyzja i bardzo ważny gest, ale nie możemy go ograniczyć tylko do tego jednego dnia. Jest to zrobione po to, żeby Kościołowi przypomnieć, żeby wiernym przypomnieć, że obowiązek opieki, troski, pomocy ludziom ubogim jest obowiązkiem całorocznym, i stałym obowiązkiem ludzi wierzących” – podkreślił kard. Nycz w nagraniu opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej. „Dlatego się mobilizujemy na modlitwie 19 listopada po to, żebyśmy te czyny powtarzali przez cały rok, przez wszystkie następne dni. A więc niech każdy z nas najpierw pomyśli o tym, w jaki sposób może pomóc konkretnemu człowiekowi potrzebującemu, w jaki sposób zaprosić go do swojego domu, do swojego stołu – nie tylko 19. Ale ten symbol, ten gest modlitwy i czynu, jest niesłychanie ważny” – podkreślił kard. Nycz.

W niedzielę Dzień Ubogich – do zaangażowania w pomóc potrzebującym zaprasza metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Źródło: Twitter/@archwwa

Opublikowany przez Katolicka Agencja Informacyjna / KAI na 16 listopada 2017

 

Przypomniał, że z okazji Światowego Dnia Ubogich, w wielu miejscach Warszawy odbędą się wydarzenia poświęcone tej tematyce. „Ja sam zamierzam odprawić mszę św. o godz. 11. tutaj, po sąsiedzku mojego domu, u braci kapucynów, gdzie codziennie jest pełniona posługa wobec ludzi biednych, bezdomnych, potrzebujących. I na tej mszy św. za to dzieło, które jest skierowane do ubogich, kapucyńskie i nie tylko, caritasowe, i dzieło każdego z nas, będziemy Panu Bogu dziękować” – zaznaczył hierarcha. Z okazji święta, w niedzielę, w jadłodajni działającej w podziemiach kościoła ojców kapucynów przy ul. Miodowej, gdzie codziennie wydawana jest zupa, odbędzie się agapa z bezdomnymi z Warszawy, którą poprzedzi koncert Magdaleny Frączek o godz. 9.30.

Z kolei w czwartek, pracownicy jadłodajni dla bezdomnych przy ul. Żytniej 1, wraz z biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej Rafałem Markowskim, przygotują pierogi, które trafią do podopiecznych jadłodajni. W ten sposób chcą zwrócić uwagę na codzienną pracę na rzecz potrzebujących w prowadzonych przez Caritas jadłodajniach i barach. Wydarzenie będzie także inauguracją nowego projektu Caritas pod hasłem „Tytka charytatywna”. Jak informują organizatorzy, akcja polega na wypełnieniu papierowej torby, zwanej w różnych regionach „tytką”, „tutką” czy „siatką”, artykułami spożywczymi i chemicznymi, które zostaną następnie rozprowadzone wśród najuboższych. Pierwszy Światowy Dzień Ubogich ogłosił papież Franciszek w liście na zakończenie Roku Miłosierdzia. W tym roku będzie obchodzony pod hasłem „Nie miłujmy słowem, ale czynem”. W orędziu na I Światowy Dzień Ubogich papież Franciszek napisał, że żaden chrześcijanin nie może uchylać się przed nakazem pomagania najbiedniejszym. Przypomniał, że powołaniem ludzi Kościoła jest „naśladowanie Jezusa ubogiego”.

Kard. Nycz: pomoc ubogim to obowiązek Kościoła
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze