kard. Kazimierz Nycz przewodniczy mszy z okazji XIII Święta Dziękczynienia, fot. PAP/Mateusz Marek

Kard. Nycz zawierzył Opatrzności Bożej Kościół i świat dotknięty pandemią

W czasie XIII Święta Dziękczynienia kard. Kazimierz Nycz zawierzył Opatrzności Bożej Kościół i cały świat dotknięty pandemią.

Metropolita warszawski wyraził też nadzieję, że w najbliższych miesiącach odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym roku z powodu epidemii uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej były skromne i wiele punktów programu przeniesiono do przestrzeni wirtualnej.

fot. PAP/Mateusz Marek

W czasie mszy św. metropolita warszawski podkreślił, że Bóg kocha człowieka do tego stopnia, że był gotów ofiarować swojego syna Jezusa Chrystusa. – Przyszedł On nie po to, aby świat potępić, sądzić, ale przyszedł, aby świat zabawić. Bóg umiłował człowieka od samego początku. Bóg chce być blisko człowieka i jest blisko człowieka, każdego z nas, bo każdy, kto kocha, chce być bardzo blisko umiłowanego – powiedział duchowny. Zwrócił jednocześnie uwagę, że czas pandemii pokazał, że ludzie, nawet jeśli kochają, uciekają często od bliskości. – Mamy tego dowody w czasie ostatnich trudnych miesięcy, jak ludzie nie wytrzymywali ze sobą zbyt blisko i zbyt długo – powiedział kardynał. Podkreślił, że Bóg w przeciwieństwie do człowieka, nie męczy się bliskością ani przebaczeniem, mimo że musi nieustannie człowiekowi przebaczać, będąc Bogiem Miłosierdzia.

 >>> Kard. Nycz: paradoksalnie czas ten pokazał mnóstwo nowych możliwości duszpasterskich

niebo Bóg

Fot. cathopic

Duchowny dodał, że „Jezus – druga Osoba w Trójcy Świętej, objawił nam Ojca najpełniej, ale objawił nam także prawdę o Duchu Świętym, a więc prawdę o Trójcy Świętej”. Dodał, że „choć w Piśmie Świętym słowo o Trójcy Świętej jeszcze nie pada, ale zarówno w nauczaniu Pana Jezusa, jak i w nauczaniu apostolskim, jesteśmy świadkami, jak Bóg Trójjedyny działa„. Kard. Nycz zwrócił uwagę, że każda modlitwa, wyznanie wiary, sakramenty i nabożeństwa czynione są w Duchu Świętym i w imię Trójcy Świętej. Zaznaczył, że człowiek nie musi już szukać Boga gdzieś w zaświatach, ponieważ jest On obecny w każdej mszy św. „Jest tam stale obecny i jest blisko nas” – podkreślił kard. Nycz. Powiedział, że każde Święto Dziękczynienia jest okazją do wyrażenia Bogu wdzięczności za dar Jego Opatrzności, za wszelkie dobro, które nieustannie ofiarowuje człowiekowi.

Przeczytaj też >>> Bp Kamiński o Świątyni Opatrzności Bożej: mamy za co dziękować Bogu

W tym roku w sposób szczególny są zawierzane Bogu nie tylko sprawy osobiste, rodzinne, społeczne i państwowe, ale także Kościoła i całego świata, który zmaga się z trudnym doświadczeniem epidemii. Wszyscy jesteśmy złączeni tym jednym negatywnym doświadczeniem, które potrafiło świat postawić w niezwykle trudnej sytuacji i czujności; dotknięci przez maleńkiego, mikroskopijnego wirusa, które tyle rzeczy pozmieniał. (kard. Kazimierz Nycz)

Metropolita zwrócił uwagę, że skutki tej zmiany będziemy przeżywać jeszcze długo. – Dlatego to święto jest nam tak bardzo potrzebne, abyśmy w imieniu Kościoła i świata dokonali zawierzenia Bożej Opatrzności naszego trudnego czasu, naszego dziś i naszej przyszłości, aby jak najszybciej stała się pomyślna i szczęśliwa – powiedział kard. Nycz.


Kardynał wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie będzie także możliwa beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego.  – Wierzę gorąco i chciałbym to wyznać tutaj, że w najbliższych miesiącach doczekamy dnia, kiedy wiele tysięcy Polaków i ludzi z zagranicy będzie mogło uczestniczyć na placu Piłsudskiego w beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, a następnego Dnia Dziękczynienia, a więc najpóźniej za rok, uczynimy dziękczynienie za tę beatyfikację. Miejmy nadzieję, że w przyszłorocznym Dniu Dziękczynienia wprowadzimy jego relikwie do panteonu świętych i błogosławionych polskich, że dołączy do tych wszystkich, których dziś widzimy w prezbiterium naszego kościoła – powiedział metropolita warszawski.

fot. arch warszawska / YouTube

Kardynał Nycz podziękował także wszystkim, którzy poprzez ofiarę i modlitwę przyczynili się do budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Podkreślił, że jest ona nie tylko wotum za Konstytucję 3 Maja, ale także „za wszystko, co wielkie w naszych dziejach, za naszych dwóch wielkich Polaków, św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego”. Po południu w ramach obchodów XIII Święta Dziękczynienia w przestrzeni wirtualnej odbędzie się między innymi „Różaniec świętych – nie jesteś sam” prowadzony przez kustosza sanktuarium, ks. Tadeusza Aleksandrowicza. Pomocą w modlitwie będą zdjęcia z lat 2010-2019 ilustrujące wprowadzanie do Świątyni Opatrzności Bożej relikwii polskich świętych i błogosławionych.

Przeczytaj też o Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego >>> Kard. Wyszyński: byłem chłopcem psotnym 

Galeria (6 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze