Fot. flickr/EpiskopatNews

Kard. O’Malley: konieczna stanowczość Kościoła wobec łamania celibatu przez biskupów

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kościół potrzebuje silnej i kompleksowej polityki, aby zaradzić łamaniu przez biskupów przyrzeczeń celibatu w sprawach o przestępcze wyzyskiwanie nieletnich, a także w sprawach dotyczących osób dorosłych – stwierdził w specjalnym oświadczeniu kard. Sean O’Malley OFM Cap.

Arcybiskup Bostonu a zarazem przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich odniósł się do sprawy skandalu związanego z domniemanym molestowaniem nieletnich przez byłego arcybiskupa Waszyngtonu, obecnie 87-letniego kard. Theodora McCarricka. Kard. O’Malley zaznacza, że molestowanie seksualne jest moralnie niedopuszczalne, tym bardziej jeśli jego sprawcą jest kapłan, biskup czy kardynał. „Każde nowe doniesienie o nadużyciach duchownych na jakimkolwiek poziomie wywołuje w umysłach wielu osób wątpliwości, czy skutecznie zajmujemy się tą katastrofą w Kościele” – stwierdza amerykański purpurat.

„Takie przypadki wymagają czegoś więcej niż przeprosin. Wskazują one na fakt, że w przypadku oskarżenia biskupa lub kardynała nadal istnieje zasadnicza luka w polityce Kościoła dotyczącej postępków seksualnych i wykorzystywania seksualnego – ocenił hierarcha. – Podczas gdy Kościół w Stanach Zjednoczonych przyjął politykę zerowej tolerancji w odniesieniu do wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych, musimy mieć jaśniejsze procedury w sprawach dotyczących biskupów” – napisał kard. O’Malley.

Zdaniem amerykańskiego kardynała potrzebne są przejrzyste i spójne normy postępowania, aby zapewnić ofiarom sprawiedliwość i odpowiednio zareagować na uzasadnione oburzenie społeczeństwa. „Kościół potrzebuje silnej i kompleksowej polityki, aby zaradzić łamaniu przez biskupów przyrzeczeń celibatu w sprawach o przestępcze wyzyskiwanie nieletnich, a także w sprawach dotyczących osób dorosłych” – czytamy w oświadczeniu kard. O’Malley’a.

Hierarcha podkreśla konieczność otoczenia szczególną troską ofiar i ich rodzin. „Ofiary należy pochwalić za ujawnienie ich tragicznych doświadczeń i trzeba je traktować z szacunkiem i godnością” – przypomina purpurat. Następnie kard. O’Malley wskazuje na konieczność podjęcia trzech konkretnych działań. „Po pierwsze, uczciwe i szybkie rozpoznanie tych oskarżeń; po drugie, ocena adekwatności naszych standardów i polityk w Kościele na każdym poziomie, a zwłaszcza w przypadku biskupów; i po trzecie, wyraźniejsze przekazanie katolikom i wszystkim ofiarom procesu zgłaszania zarzutów wobec biskupów i kardynałów. Niepodjęcie tych działań zagrozi i narazi na szwank już osłabiony autorytet moralny Kościoła i może zniszczyć zaufanie potrzebne mu do posługi katolikom i pełnienia znaczącej roli w całym społeczeństwie obywatelskim. W tej chwili nie ma dla Kościoła nic ważniejszego, niż podjęcie odpowiedzialności za podjęcie tych spraw, które przedstawię podczas moich najbliższych spotkań z Ojcem Świętym z wielką niecierpliwością i troską” – czytamy w oświadczeniu przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

Zobacz także
Wasze komentarze