Kard. Parolin: w Watykanie panuje rozgoryczenie i niepokój

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież jest spokojny, mimo istniejących trudności, ale w samym Watykanie przeważa obecnie nastrój rozgoryczenia i zaniepokojenia. W ten sposób sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin skomentował ogłoszony 26 sierpnia list abp. Carlo Maria Viganò nt. nadużyć seksualnych wobec nieletnich, do których dochodziło w Kościele amerykańskim.

Purpurat zapewnił, że tak jak głosi to oficjalne oświadczenie watykańskiego Biura Prasowego i co on sam może potwierdzić na podstawie swych osobistych kontaktów z Ojcem Świętym, jest on spokojny. Podkreślił, że tak było w czasie jego niedawnego pobytu w Irlandii i tak jest obecnie. „Papież jest [dla nas] wielką łaską, nawet w obliczu takich spraw, które oczywiście wywołują wiele rozgoryczenia i niepokoju, ale on ma zdolność zachowywania bardzo spokojnego stosunku do danej sprawy” – zaznaczył kardynał.

Przyznał następnie, że w czasie wspomnianej podróży do Irlandii na IX Światowe Spotkanie Rodzin uwaga mediów była skupiona szczególnie na nadużyciach seksualnych, które wiążą się też z tematem rodziny, ale dodał, że było to oczywiste. „Sądzę, że papież zajął w tej sprawie bardzo wyraźne i poważne stanowisko, nie zauważyłem jednak osobiście żadnych trudności w czasie tej wizyty” – zapewnił sekretarz stanu. Zaznaczył przy tym, że on sam zarówno list abp. Viganò, jak i problem nadużyć przeżywa „z wielkim bólem”. Wyraził nadzieję, że „wszyscy będziemy pracować nad szukaniem prawdy i sprawiedliwości, aby one były punktem odniesienia, bo niewątpliwie [obecna] sytuacja musi niepokoić”.

Fot. ncronline.org

Jednocześnie purpurat watykański uchylił się od bezpośredniego skomentowania tekstu byłego nuncjusza w Stanach Zjednoczonych, ograniczając się do powtórzenia tego, co na ten temat powiedział Franciszek. „Przeczytajcie to, co tam jest napisane i sami wyciągnijcie wnioski, tekst mówi sam za siebie” – doradził najbliższy współpracownik Ojca Świętego.

Wypowiedział się także na temat stosunków Stolicy Apostolskiej z nowym rządem Meksyku po niedawnym wygraniu wyborów prezydenckich przez Andresa Manuela Lopeza Obradora. Zapewnił, że Stolica Święta „jest zawsze otwarta na każdy rząd i na współpracę z nim”, wyrażając przy tym nadzieję na to, że to otwarcie i współdziałanie przełoży się „na konkretne fakty, (…) gdyż ostatecznie wszyscy pracujemy dla tego samego celu”.

Nawiązując do faktu, że rozmowa odbywa się na dziedzińcu Muzeów Watykańskich z okazji otwarcia tam wystawy wyrobów meksykańskiej sztuki ludowej, kard. Parolin podkreślił, że tego rodzaju inicjatywy pozwalają lepiej poznać bogactwo i różnorodność danego kraju. Podkreślają również więź tej „bogatej i zróżnicowanej kultury” ze Stolicą Apostolską i z Kościołem katolickim, gdyż „jednym z bogactw Meksyku jest właśnie jego dziedzictwo wiary katolickiej i życia chrześcijańskiego”. A fakt, że jest to już piąta edycja takiej wystawy musi przynieść jedynie dobre owoce – zakończył swą wypowiedź sekretarz stanu.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze