Kard Parolin, fot. Di SaeimaOpera derivata: TharonXX – Questo file è stato ricavato da un'altra immagine, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49430484

Kard. Parolin: Kościół broni godności i tożsamości osoby ludzkiej

W wywiadzie dla agencji ACI Stampa, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin podkreślił, że celem działania Kościoła nie jest proste przeciwstawienie się indywidualistycznym tendencjom antropologicznym, ale obrona godności i tożsamości osoby ludzkiej.

„Sytuacja w Jemenie i w Ukrainie oraz obrona chrześcijan przed łagodnym narzucaniem nowych praw, które są wyrazem kolonizacji ideologicznej” – to według kard. Pietro Parolina najważniejsze wyzwania, przed którymi staje obecnie dyplomacja watykańska.

Kard. Parolin zauważa, że problem tzw. „nowych praw” spod znaku gender pojawia się obecnie na poziomie organizacji międzynarodowych oraz poszczególnych państw. Kościołowi nie chodzi o uprawianie walki ideologicznej z tymi instytucjami, ale o świadectwo miłości do człowieka, aby nie stał się on kimś w rodzaju samotnej wyspy na morzu, bez możliwości nawiązywania relacji z innymi.

>>> Szef watykańskiej dyplomacji pojedzie do Kijowa

Jemen, fot. EPA/YAHYA ARHAB

Delikatność i wyczucie

Zdaniem Sekretarza Stanu głos Stolicy Apostolskiej w tym względzie często nie jest słuchany albo wywołuje zakłopotanie. Kościół jednak powinien postępować według logiki przypowieści o siewcy, który rzuca ziarno na różne rodzaje gleby, czekając cierpliwie aż przyniesie ono plon. Należy stawiać sprawy z delikatnością i wyczuciem, ale równocześnie jasno, nawet jeśli nie zostanie to przyjęte, czy zostanie odrzucone lub zablokowane.

Kard. Parolin zauważył również, że podczas pandemii Covid-19 niektóre kraje, szczególnie zachodnie, wprowadziły restrykcje ograniczające wolność religijną, sprowadzając praktykowanie wiary do sfery wyłącznie prywatnej. Nastąpiło ograniczenie obecności publicznej chrześcijan w różnych częściach świata. Potrzeby duchowe wiernych były często ignorowane przez władze, pomimo, że Kościół okazywał się zazwyczaj partnerem godnym zaufania w stawianiu czoła pandemii.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze