Kard. Pietro Parolin: pokój nadejdzie tylko w wyniku uznania praw Izraela i Palestyny
Stolica Apostolska w sposób „totalny” potępia atak Hamasu na Izrael – oświadczył w środę watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. W ten sposób w telewizji RAI odniósł się do niektórych opinii z Izraela, że stanowisko Watykanu nie jest „wystarczająco jasne i jednoznaczne”.
„Terrorystyczny atak dokonany przez Hamas i inne grupy dżihadystów był naprawdę aktem straszliwym i nieludzkim. Potępienie tego, co się stało, jest totalnie stanowcze” – powiedział kard. Parolin w środę. Przypomniał, że już wcześniej wyraził słowa potępienia, a jeszcze przed nim uczynił to papież Franciszek. “Muszę dodać, że nie zostało to wystarczająco odebrane. Nie zrozumiano, że papież zajął bardzo zdecydowane stanowisko, potępiając to, co się wydarzyło”- stwierdził watykański sekretarz stanu.
>>> Kard. Pietro Parolin w ambasadzie Palestyny potępił atak Hamasu na Izrael
Watykan popiera formułę dwóch państw
Mówiąc o możliwości prowadzenia mediacji w obecnym konflikcie, podkreślił: „Przede wszystkim trzeba ograniczyć szkody. Fundamentalną kwestią do rozwiązania jest problem zakładników, a międzynarodowa mediacja powinna pomóc znieść czy zmniejszyć trochę napięcia”. „Obecnie jest to trudne. Nie wiem, czy trwają rokowania, nic mi o tym nie wiadomo” – przyznał. Jako drugi ważny punkt kard. Parolin wymienił „uznanie prawa Izraela do uzasadnionej obrony”; „ale – zastrzegł – musi to odpowiadać kryteriom etycznym”.
“Trzeba absolutnie unikać śmierci niewinnych osób. Międzynarodowe prawo humanitarne musi być respektowane. O to prosił Ojciec Święty i o to prosiła też ONZ, która – oczywiście – boryka się z wielkimi trudnościami, widzieliśmy to przy innych okazjach” – zaznaczył Parolin.
Wskazał: “Dzisiaj organ, który narodził się po II wojnie światowej i w pewnym sensie odpowiadał na sytuację zimnej wojny, jaka powstała, musi zmierzyć się ze zmienionym światem, gdzie konflikty wybuchają wszędzie”.
Kardynał przypomniał stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego: „Pokój w Ziemi Świętej może nadejść tylko w wyniku uznania praw obu narodów”.
„Dla nas – oznajmił – zawsze oznaczało to popieranie formuły dwóch państw: Izraela i Palestyny, żyjących w międzynarodowo uznanych granicach, w pokoju i dobrych relacjach”.
“Ten pokój i takie rozwiązanie można osiągnąć wyłącznie poprzez bezpośredni dialog między dwiema stronami, przy wsparciu i zachętach wspólnoty międzynarodowej” – oświadczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |