Kard. Sarah o niebezpieczeństwie podziału w Kościele
Do modlitwy o głębokie zjednoczenie z Panem i ze sobą nawzajem zachęcił studentów Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu kardynał Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów mówił o niebezpieczeństwie podziału w Kościele i znaczeniu modlitwy. Przewodniczył on mszy św. z okazji zakończenia roku akademickiego na rzymskim Angelicum.
Pochodzący z Gwinei purpurat zaznaczył, że każda osoba jest wezwana do życia w miłości i prawdziwej jedności, głębokiej komunii, na wzór komunii trzech osób Trójcy Świętej. „Takie zjednoczenie niewątpliwie wyraża się w chrześcijańskim życiu głębokiej i intensywnej modlitwy skierowanej do Pana, która w codziennym życiu przejawia się w miłości wobec braci i sióstr, których spotykamy” – zaznaczył.
Kard. Sarah podkreślił, że Pan Jezus dobrze wie, iż duch podziału, nienawiści czy wzajemnej pogardy zniszczyłby Jego Kościół i misję. „Nie ma znaczenia, jak diabeł jest ubrany. Wszystko, co dzieli, jest zawsze przez niego inspirowane. Niebezpieczeństwo podziału, walki, zamieszania w nauczaniu doktrynalnym i moralnym jest tak poważne, że Jezus podejmuje ambitną, wzniosłą, prawie niemożliwą modlitwę: Prosi Ojca, aby Jego uczniowie mieli taką jedność, jaka istnieje między Ojcem a Synem” – zaznaczył.
77-letni kardynał przestrzegł studentów Angelicum przed czysto abstrakcyjnym zgłębianiem zagadnień teologicznych, które nie sprawiałoby, że wzrastamy w miłości Boga i bliźniego. „W naszych czasach pilne jest wznowienie zaangażowania misyjnego, aby odważnie nieść Ewangelię Chrystusa wszędzie, ale głoszenie musi zaczynać się od modlitwy i konkretnego świadectwa ewangelicznej miłości, wyrażającej się w śmierci Jezusa na krzyżu, która zmusza nas do poświęcenia życia dla Ewangelii, a nie dla własnych interesów czy korzyści” – powiedział. Dodał, że „im bardziej poznajemy Pana, tym bardziej możemy Go kochać”.
Angelicum, który jest jednym z siedmiu uniwersytetów papieskich w Rzymie, ma 1000 studentów pochodzących z niemal 100 krajów całego świata.
Papieski Uniwersytet Świętego Tomasza w Rzymie nawiązuje do studium conventuale założonego przez dominikanów w klasztorze Santa Sabina około roku 1222. W 1265 kierował nim św. Tomasz z Akwinu.
W 1906 Pius X podniósł Kolegium św. Tomasza z Akwinu do rangi uczelni papieskiej (łac. Pontificium Collegium Divi Thomæ de Urbe). W 1963 Jan XXIII specjalnym motu proprio Dominicanus Ordo przekształcił Angelicum w Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu (łac. Pontificia Universitas Studiorum a Sancto Thoma Aquinate in Urbe).
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |