Kard. Schönborn: są powody do nadziei
Rok 2023 był „dramatycznym rokiem”, a perspektywy na nadchodzący nie są różowe: niemniej jednak kard. Christoph Schönborn, arcybiskup Wiednia, jest przekonany, że istnieją powody do nadziei. Dla niego podstawowe ludzkie stałe, „podstawy” jakimi są narodziny i śmierć, są powodem „zaufania, którego nie można zniszczyć”. Kardynał przemawiał we wtorek wieczorem na spotkaniu adwentowym dla pracowników austriackich mediów publicznych ORF w wiedeńskim seminarium duchownym.
Kard. Schönborn wskazał na dar narodzin. „Każdy, kto trzyma noworodka w ramionach, doświadcza świata, o którym Bóg mówił pod koniec każdego dnia stworzenia: jest dobre; widział, że jest dobre. I nawet śmierć, która kojarzy się z bólem i smutkiem, nie ma „ostatniego słowa” zgodnie z chrześcijańskim przekonaniem, ale jest przejściem do życia po śmierci.
Kard. Schönborn przytoczył słowa niemieckiej pedagog Marianne Gronemeyer: w średniowieczu ludzie starzeli się znacznie szybciej niż dziś, ponieważ wtedy mieli przed sobą 30 lat życia plus wieczność, podczas gdy dziś dożywają 90 lat „a potem to już koniec”. „Chrześcijańska perspektywa, zgodnie z którą wszyscy ludzie są przeznaczeni do życia po śmierci, oferuje – w porównaniu z ideą życia jako ostatniej szansy – znacznie lepszą motywację do radzenia sobie z kryzysami takimi jak obecny”, powiedział kard. Schönborn. Nadzieja na życie wieczne ułatwia również poświęcanie się w imię solidarności.
Podczas spotkania Barbara Krenn, szefowa działu ORF „Religia i etyka – multimedia”, zwróciła uwagę, że dzięki 19 regularnym programom religijnym ORF ma „zdecydowanie największą ofertę religijną” w porównaniu z innymi nadawcami publicznymi w Europie.
Kard. Schönborn podziękował Krenn za tradycyjne zaproszenie na spotkanie adwentowe jako znak uznania dla ORF i za jej jasne słowa na rzecz niezależnego i krytyczno-konstruktywnego dziennikarstwa religijnego, „tak jak je rozumiemy i przeżywamy”. Z kolei szefowa działu ORF „Religia i etyka – multimedia” powiedziała: „Jest to niezwykle ważne w czasach, gdy nadawcy publiczni znajdują się pod coraz większą presją w całej Europie”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |