fot. pexels.com

Kardynał Bagnasco: Unia Europejska jest na rozdrożu

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W czasach pandemii Unia Europejska znalazła się „na rozdrożu” – powiedział przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy, metropolita Genui kardynał Angelo Bagnasco. – Może trzeba się zdecydować, czy europejski sen to związek czy wspólnota – dodał.

W wywiadzie dla włoskiego pisma katolickiego „Famiglia Cristiana” kardynał Bagnasco oświadczył, odnosząc się do obecnego kryzysu: „Wszyscy widzą, że Europa jest powolna. Ta powolność pokazuje, ile drogi trzeba pokonać, by była wspólnotą narodów”.

– Włochy nie proszą o jałmużnę dlatego, że z czegoś się nie wywiązały, ale kierują uzasadniony apel do organizacji, którą razem z innymi nielicznymi założyły – stwierdził w nawiązaniu do postulatów władz w Rzymie o pomoc UE w związku z konsekwencjami pandemii.

– Niektóre reakcje brzmią jak błędne i samobójcze. Zastanawiam się, czy naprawdę wszyscy życzymy dobrze Europie – stwierdził szef Rady Konferencji Episkopatów Europy.

>>> Wiara odarta z religijności [KOMENTARZ]

Zdaniem kard. Bagnasco obecna sytuacja wymaga uruchomienia ogromnych środków finansowych, także w formie dotąd nieznanej i bez „zgubnych warunków”.

Hierarcha przyznał też: „Nie wiem, czy gdy zostanie pokonany kryzys sanitarny, wszystko wróci w społeczeństwie i Kościele do tego, jak było. Jeśli to będzie tylko powrót, a nie odrodzenie, znaczy, że nie nauczyliśmy się niczego z tej bardzo trudnej lekcji”.

Zobacz także
Wasze komentarze