Karta Praw Dzieci Nieuleczalnie Chorych
Watykański szpital pediatryczny Dzieciątka Jezus zaprezentował projekt dokumentu pod nazwą Karta Praw Nieuleczalnie Chorych Dzieci. Ma on otworzyć dyskusję i porozumienie między lekarzami, opiekunami i politykami, aby zapobiec dramatom podobnym do tych, jakie spotkały rodziców Alfiego Evansa.
Oprócz dyrekcji szpitala w konferencji udział wzięli przedstawiciele świata polityki, medycyny i duchowni, m.in. prezydent Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia, parlamentarzystka Parlamentu Europejskiego Silvia Costa, dyrektor Narodowego Centrum Transplantologii Alessandro Nanni Costa, dyrektor Stowarzyszenia Pediatrów i Reanimacji Neonatologicznej z Paryża Daniele De Luca.
Karta Praw Nieuleczalnie Chorych Dzieci to cały czas robocza nazwa dla dokumentu. Docelowo ma być propozycją pisemnego porozumienia terapeutycznego między lekarzami i opiekunami dzieci chorych na nieuleczalne choroby. Eksponuje przede wszystkim ich prawo do opieki paliatywnej i dostęp do eksperymentalnych terapii. Podkreśla również możliwość stworzenia sieci pomiędzy strukturami różnych państw i konieczność dostosowania ich przepisów do praw dzieci i opiekunów.
Znaleźliśmy się w punkcie krytycznym
– Inicjatywy takie jak ta są szczególnie ważne, ponieważ przypadki Charliego i Alfiego w Wielkiej Brytanii ujawniły krytyczny punkt, w jakim znajdują się współczesne społeczeństwa – powiedział podczas konferencji abp Vincenzo Paglia. Podkreślił, że szczególnie ważne jest przymierze terapeutyczne i przymierze miłości do chorego pomiędzy lekarzami a jego opiekunami. – Przypadki tych chłopców pokazują, że nawet nieuleczalnie chory nie powinien zostać odrzucony. A – jak przypomina papież Franciszek – jeśli chcemy być ludźmi musimy najpierw iść na przedmieścia i do odrzuconych – powiedział.
Z kolei dyrektor Szpitala Dzieciątka Jezus dr Mariella Enoc poinformowała, że zamierza przesłać propozycję ustanowienia takiej Karty i porozumienia do wszystkich krajów UE za pośrednictwem Parlamentu Europejskiego. – Nie spodziewamy się, że nasze stanowisko będzie absolutnym punktem odniesienia, ale mamy nadzieję, że rozpocznie dyskusję wśród innych szpitali pediatrycznych na świecie i w Europie. Proponowałam podobne przymierze między nami i szpitalem Alder Hey w Liverpoolu, ale nie zostało zaakceptowane – mówiła Mariella Enoc.
10 punktów
Karta Praw Nieuleczalnie Chorych Dzieci zawiera 10 punktów, które koncentrują się na znaczeniu terapeutycznym sojuszu między pacjentem a lekarzem rodzinnym. Czytamy w niej między innymi o prawie do pełnego udziału obu stron – lekarzy i rodziców – w procesie leczenia; prawie do “drugiej opinii” i pogłębienia diagnozy; prawie do wyboru placówki opieki zdrowotnej według własnego zaufania – nawet jeśli znajduje się ona za granicą. Zagwarantowane ma być też prawo do opieki eksperymentalnej i paliatywnej oraz prawo do towarzyszenia psychologicznego i duchowego.
Będziemy obserwować dyskusję i dalsze prace nad tymi propozycjami.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |