Fot. pixabay.com

Katalonia: biskupi chcą współpracować z władzami Hiszpanii w sprawie nadużyć seksualnych

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Biskupi z Katalonii zadeklarowali we wtorek gotowość współpracy z władzami Hiszpanii w kwestii nadużyć seksualnych, jakich dopuścili się duchowni bądź osoby pracujące dla Kościoła. Część dochodzeń dotyczy przypadków wykorzystywania nieletnich.

We wtorek po dwudniowym spotkaniu katalońskich biskupów w Tianie, w prowincji Barcelona, katoliccy hierarchowie wydali komunikat zapewniający o prowadzonych przez instytucje kościelne wewnętrznych śledztwach w sprawie osób podejrzanych o nadużycia seksualne, w tym czyny pedofilskie.

Deklarowana przez katalońskich biskupów wola ujawnienia wyników wewnętrznych śledztw jest odpowiedzią na wysłany 7 lutego przez minister sprawiedliwości Dolores Delgado list do Konferencji Episkopatu Hiszpanii, w którym poprosiła o “udostępnienie wszystkich informacji dotyczących wewnętrznych”, kościelnych postępowań dotyczących ewentualnych napaści i nadużyć seksualnych.

W wydanym we wtorek komunikacie katalońscy biskupi przeprosili ofiary nadużyć seksualnych, których dopuścili się ludzie Kościoła. Prosząc o wybaczenie przyznali, że czują “wstyd i ból”, a także zapowiedzieli walkę z tolerowaniem lub ukrywaniem agresorów seksualnych.

“W przypadającą na 6 marca Środę Popielcową będziemy modlić się i pościć w naszych diecezjach za ofiary nadużyć seksualnych” – napisali w liście katalońscy biskupi, przestrzegając przed generalizowaniem zjawiska oraz przed upowszechnianiem krzywdzącego obrazu Kościoła w związku ze skandalami seksualnymi.

W 2018 r. działające na terenie Hiszpanii zakony jezuitów i klaretynów poinformowały, że przeprowadzą własne śledztwa w sprawie domniemanych nadużyć seksualnych wobec nieletnich w należących do nich placówkach oświatowo-wychowawczych na przestrzeni kilku ostatnich dekad.

Przełożony katalońskiej prowincji jezuitów ks. Llorenc Puig wyjaśnił wówczas, że wnioski z dochodzeń zostaną podane do publicznej wiadomości z “poszanowaniem woli ofiar oraz prawa do domniemania niewinności” osób oskarżonych. Wezwał też potencjalnych poszkodowanych do zgłaszania się do tego zakonu.

Hiszpańska policja średnio raz na kwartał rozbija siatkę pedofilską bądź grupę zajmującą się dystrybucją materiałów pornograficznych z udziałem dzieci. Jedną z takich grup, w której skład wchodzili Hiszpanie i obywatel Norwegii, ujęto w czwartek.

Tymczasem we wtorek sąd w Murcji, w południowo-wschodniej Hiszpanii, skazał na 30 lat więzienia nauczyciela lokalnego gimnazjum, który dopuszczał się czynów pedofilskich wobec ośmiu uczniów.

Zobacz także
Wasze komentarze