Katedra Notre-Dame: Korona Cierniowa Chrystusa uratowana!
Jak podają media, powołując się na jednego z księży paryskiej katedry, wszystkie relikwie oraz dzieła sztuki udało się uratować. Wśród nich jest m.in. koronia cierniowa, która została założona Chrystusowi.
INCENDIE / NOTRE-DAME : La couronne d’épines et la tunique de Saint-Louis ont été sauvées des flammes (recteur cathédrale). pic.twitter.com/KyQVkzyZsU
O tym, że relikwie korony cierniowej zostały prawdopodobnie uratowane z pożaru paryskiej katedry Notre Dame poinformował na Facebooku proboszcz paryskiej parafii świętych Piotra i Ludwika ks. Pierre Vivarès. „Korona cierniowa została uratowana” – napisał na swoim profilu na Facebooku ks. Pierre Vivarès, proboszcz parafii św. Piotra i Ludwika w Paryżu. Choć informacja nie została potwierdzona oficjalnie, podobną wiadomość przekazał francuski dziennikarz Luc Le Garsmeur, powołując się na „prywatne źródła w Ziemi Świętej”. Relikwie te, przywiezione do Francji w 1238 r., były wystawiane do adoracji w każdy pierwszy piątek miesiąca, a także we wszystkie piątki Wielkiego Postu. Są one najcenniejszymi relikwiami przechowywanymi dotąd w paryskiej katedrze.
fot. AFP
Informacja potwierdzona
„Przechowywana w skarbcu katedry Notre-Dame w Paryżu korona cierniowa Jezusa Chrystusa został uratowana z pożaru świątyni” – potwierdził to rektor katedry prał. Patrick Chauvet. Skarbiec katedralny nie został objęty pożarem. Uratowano koronę cierniową, tunikę św. Ludwika, króla Francji i kilka cennych kielichów mszalnych. Jednak niemożliwe było zdjęcie ze ścian i wyniesienie „wielkich obrazów” – stwierdził duchowny.
Szkielet katedry ocalony
Podczas wieczornego briefingu, francuski minister spraw wewnętrznych Laurent Nuñez potwierdził, że szkielet paryskiej katedry został ocalony. Podkreślił jednak, że wciąż potrzeba wielu interwencji, aby ostudzić płonący budynek i ugasić pożar. Komendant paryskiej straży pożarnej, który również był obecny na briefingu zwrócił uwagę na liczne niebezpieczeństwa, m.in. na ryzyko zawalenia się części katedry, pomimo, że szkielet budynku został ocalony. Wyjaśnił, że sytuacja zmienia się z minuty na minutę, a pracę utrudnia mrok. Dodał, że wśród ponad 400 strażaków interweniujących przy gaszeniu pożaru, jeden został poważnie poparzony.
Twitter.com
Z kolei mer Paryża Anne Hidalgo zapewniła, że trwają starania, by ocalone zostały dzieła sztuki, relikwie i paramenta liturgiczne przechowywane w katedrze. Podkreśliła ogromną solidarność wśród mieszkańców Paryża i tych wszystkich, którzy zapewniają Francję o modlitwie i wsparciu. Z kolei rektor katedry Notre Dame ks. prał. Patrick Chauvet wezwał do tego, by zaufać strażakom. „Nie mogę patrzeć na ich pracę, ponieważ zaczynam płakać” – dodał poruszony. Zarówno on, jak i mer Paryża zapewnili, że pozostaną na miejscu pożaru aż do końca prowadzonych działań.
Narodowa zbiórka
We wtorek w południe rozpocznie się „narodowa zbiórka” na odbudowę płonącej katedry Notre-Dame w Paryżu. Ogłosiła ją francuska Fundacja Dziedzictwa Narodowego. Zbiórka będzie dostępna od godz. 12.00 na stronie internetowej www.fondation-patrimoine.org. Fundacja wyjaśniła, że ogłasza zbiórkę „w odpowiedzi na liczne prośby”. Dary pieniężne nie będą obciążone dodatkowymi opłatami. Historyk religii Odon Vallet uważa, że tak jak po I wojnie światowej odbudowano katedrę Notre-Dame w Reims, tak samo paryska Notre-Dame zostanie odbudowana, „nawet jeśli to zabierze 20 czy 30 lat”.