Katolik w meczecie. Jak muzułmanie obchodzą Id Al-Adha?
Dziś muzułmanie na całym świecie obchodzą najważniejsze dla siebie Święto Ofiarowania. Przed kilkoma laty opublikowaliśmy materiał na temat świętowania Id Al-Adha w Poznaniu. Dzisiaj go przypominamy. Zobacz jak to wyglądało!
Przed właściwymi modlitwami zgromadzeni w meczecie rozpoczęli wspólne świętowanie od odśpiewania „Takbirat al Eid” – pieśni chwalącej Boga, Jego dokonania i wielkość proroka Mahometa:
Allahu Akbaru llahu Akbaru llahu Akbar,
laa illaha illa llah
Allahu Akbaru llahu Akbaru ła llillahil hamd
Allahu Akbaru kabiira ła l-hmadu lillahi
kathiira
ła subhana llahi bukratan ła asiila
la ilaha illa llaha łahda’
la illaha illa llah, ła la na’budu illa ijja’
muchlissina lahu ddina ła lał karihal kafirun
Allahumma salli ala sajjidina Muhammad
ła ala aali sajjidina Muhammad
ła ala ashabi sajiidina Muhammad
ła ala ansari sajjidina Muhammad
ła ala zurijjati sajiidina Muhammad
ła sallim tasliman kathiira
Zgodnie z tym, co nakazują zwyczaje islamu, mężczyźni w sali modlitwy byli sami. Dla kobiet z dziećmi zostało przewidziane osobne pomieszczenie, z którego mogły jednak obserwować modlących się mężczyzn i na swój sposób w ich modlitwie również uczestniczyć.
Po suplikacji przyszedł czas na właściwą część modlitwy. Prowadził ją ubrany w rytualny strój imam poznańskiej wspólnoty muzułmanów – Youssef Chadid. Zgromadzeni modląc się, kłaniali się i przyklękali, byli zwróceni w stronę Mekki – świętego miasta islamu.
W kolejnej części uroczystości imam skierował do zgromadzonych swoje przesłanie. Zwracał w nim uwagę na kwestię poświęcenia. Podkreślał, że taka postawa jest szczególnie miła Bogu i każdy powinien podejmować ją na co dzień w swoim życiu. Poświęcenie jest doskonale widoczne w postawie Abrahama – „patrona” Święta Ofiarowania, który był gotów złożyć w ofierze swojego jedynego syna – Izaaka. Scena ta została w Koranie przedstawiona nieco inaczej niż na kartach Starego Testamentu. Abraham po swoim proroczym śnie zwrócił się do swojego syna:
„’Synu mój! Oto widziałem siebie we śnie zabijającego ciebie na ofiarę. Rozważ więc co o tym myślisz?’ Powiedział: 'O mój ojcze! Czyń co ci nakazano! Ty mnie znajdziesz cierpliwym jeśli tak zechce Bóg!’ A kiedy obaj poddali się całkowicie i kiedy on położył go twarzą na ziemię, Zawołaliśmy do niego: 'Abrahamie! Widzenie we śnie wziąłeś za prawdę. W ten sposób nagradzamy tych którzy czynią dobro!'” [Koran 37;103].
Przesłanie imama zakończyło oficjalną część obchodów święta. Po niej wszyscy udali się na przygotowany przez wspólnotę muzułmańską poczęstunek. Specjały dla gości przygotowywał pochodzący z Jemenu, ale od kilku lat mieszkający w Polsce, Albaraa Alanesi.
– Podczas święta, jak również podczas następnych dwóch, trzech dni, muzułmanie świętują, składają sobie życzenia, odwiedzają się i wymieniają prezentami. Przy składaniu życzeń (zaleca to sunna, czyli słowa i czyny proroka Muhammada) muzułmanie mówią: „Eid Mubarak – niech Bóg pobłogosławi to Święto” – opisuje imam Youssef Chadid. W czasie Święta Ofiarowania wielu muzułmanów składa też datki pieniężne na rzecz biednych i fundacji charytatywnych. Tradycje związane ze świętem Al-Adha różnią się w zależności od regionu. W Afganistanie starsi obdarowują dzieci pieniędzmi. Inne prezenty nie wchodzą w grę.
Najważniejszym przesłaniem Święta Ofiarowania jest zwyczajne, ludzkie poświęcenie się dla drugiego człowieka. Muzułmanie przywiązują wielką wagę do gotowości niesienia pomocy osobom z ich najbliższego otoczenia. – Kiedy sąsiad jest w potrzebie, trzeba mu pomóc. Nieważne czy jest w stanie się odwdzięczyć czy nie. To wszystko nie ma znaczenia. Skoro żyjemy obok siebie, to powinniśmy i chcemy być dla siebie serdeczni – mówi jeden z uczestników dzisiejszych uroczystości. – Chcemy podkreślać i mocno pokazywać tę życzliwą twarz islamu wbrew wszystkiemu, co się dzisiaj o nas mówi – dodaje.
Galeria (10 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |