fot. Maciej kluczka

Kiedy grekokatolicy wspominają zmarłych?

Kilka razy w roku grekokatolicy wspominają zmarłych. 8 listopda, w dzień św. Dymitra, przypada najbliższe wspomnienie.

Jak zaznaczył dziekan sanocki i proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy w Bieszczadach ks. Andrzej Żuraw: – 8 listopada będziemy także modlić się za poległych w wojnie na Ukrainie. Na pewno wspomnimy w modlitwie tych, którzy giną na wojnie; tych, którzy polegli. Nasi wierni również na bieżąco wspierają dotkniętych wojną.

>> > Różaniec – wspólna modlitwa przy ciele zmarłego. Tradycja Sądecczyzny

Przypomniał, że od kilkunastu lat wielu grekokatolików groby swoich bliskich odwiedza także we Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny. Zwrócił jednak uwagę, że czasem szczególnym, czasem modlitwy i pamięci za zmarłych u grekokatolików jest oktawa po Wielkanocy. „Pamięć oddawana wtedy zmarłym jest nawiązaniem do zmartwychwstania Chrystusa. W okresie oktawy wielkanocnej na cmentarzach odbywają się uroczyste nabożeństwa poprzedzone procesją” – wyjaśnił ks. Żuraw.

Zmarłych grekokatolicy wspominają też w przeddzień święta Zesłania Ducha Świętego, w sobotę przed Wielkim Postem i w każdą sobotę jego trwania oraz 8 listopada, czyli w dniu św. Dymitra. „W przyszły wtorek wspominając św. Dymitra na cmentarzach będziemy modlić się za bliskich, którzy odeszli” – mówił dziekan sanocki.

>>> Jeśli na pogrzeb spojrzymy oczami wiary to wiemy, że zaczyna się wtedy coś dużo lepszego [ROZMOWA]

Św. Dymitr z Tesalonik żył na przełomie III i IV wieku w Grecji. W czasach wojen krzyżowych modlono się do niego o wsparcie w walce z niewiernymi. Szczególnym kultem cieszy się w Grecji, gdzie jest ponad 200 świątyń pod jego wezwaniem.

W Polsce wierni Kościoła greckokatolickiego zamieszkują m.in. woj.: podkarpackie, małopolskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie. W latach 40. XX wieku władze komunistyczne zdelegalizowały Kościół greckokatolicki. Został reaktywowany na początku lat 90., a w 1996 r. papież Jan Paweł II ustanowił metropolię przemysko-warszawską tego obrządku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze